Warszawska gmina żydowska poparła protesty proaborcyjne

Gmina Żydowska w Warszawie wydała oświadczenie w sprawie manifestacji poparcia dla aborcji eugenicznej. Swoje stanowisko wyraził także naczelny rabin Polski.

We wtorek Gmina Żydowska w Warszawie zamieściła na swojej stronie internetowej na Facebooku krótkie oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sprzed tygodnia, który uznał aborcję eugeniczną za sprzeczną w ustawą zasadniczą. Decyzję tę Gmina Żydowska nazwała „pozbawieniem ich [kobiet] możliwości decydowania o swoim życiu i zdrowiu, a także życiu ich rodzin.”

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W podpisanym przez cały zarząd gminy oświadczeniu zadeklarował on, że warszawscy Żydzi rozumieją „rozgoryczenie kobiet”, deklarując jednocześnie, że jest to także „rozgoryczenie” członkiń ich gminy. „To przykre i bolesne, że dzisiaj kobiety i wspierający je mężczyźni zmuszeni są bronić swoich praw na ulicach Warszawy i całej Polski w niebezpiecznym dla ich zdrowia i życia czasie pandemii koronawirusa.” – ocenia zarząd gminy żydowskiej wyrażając poparcie dla odbywających się obecnie protestów zwolenników aborcji eugenicznej – „Zgadzamy się z protestującymi, że kobiety mają prawo decydować o sobie i godnie żyć.”

Uzasadnienie dla takiego stanowiska przedstawił w wywiadzie dla portalu „Dziennika Gazety Prawnej” naczelny rabin Polski Michael Schudrich. „Uważamy, że życie człowieka zaczyna się od narodzin, nie od poczęcia. Uważamy też, że Żydzi powinni się kierować, w swym podejściu do aborcji, żydowskim prawem religijnym, ale że prawo to, ani inne prawo wyznaniowe, nie powinno być prawem państwowym” – wytłumaczył rabin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak stwierdził Schudrich „żydowskie doświadczenie życia przez dwa tysiące lat w diasporze uczy nas, jak ważny jest rozdział religii i państwa”, dodając, że „O jego konieczności przypominają nam też ostatnie wydarzenia w Polsce.” Choć wkraczanie protestujących do kościołów i zakłócanie w nich praktyk religijnych rabin określił jako budzące sprzeciw to jednak skoncentrował się w swojej wypowiedzi na tym „by czuć ich ból i rozumieć ich troskę.”

facebook.com/wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Stanowisko warszawskiej gminy żydowskiej – moim zdaniem –
  jest jasne i racjonalne: ograniczenie liczby gojów, szczególnie w Polsce, jest pożądane: w judaizmie aby aborcja była dopuszczalna, dwa warunki muszą być spełnione: kontynuowanie ciąży musi stanowić poważną oraz prawdopodobną groźbę wobec życia kobiety i dziecko musi być na etapie płodu.
  Warszawska gmina żydowska powinna w tym temacie milczeć,
  dla własnego dobrze pojętego dobra.