Na placu Piłsudskiego w Warszawie w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Pomnik stanął na obszarze zielonym pomiędzy placem Piłsudskiego a ulicą Królewską. Jego autorem jest Jerzy Kalina. Znajdują się na nim wypisane w porządku alfabetycznym nazwiska 96 ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M. Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

Odsłonięty monument poświęcił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha wzywał do modlitwy za osoby, które zginęły 8 lat temu pod Smoleńskiem, a także o to, by nowy pomnik „wszystkich nas jednoczył”.

W uroczystości wzięli udział także najwyżsi polscy urzędnicy – prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także premier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński, którego brat – prezydent Lech Kaczyński był jedną z ofiar katastrofy, w przemówieniu uzasadniał potrzebę wzniesienia pomnika na placu Piłsudskiego. „Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego nie tylko w wymiarze osobistym, ale także w wymiarze narodowym, w wymiarze odnoszącym się do naszej historii, naszej pamięci, tej trudnej pamięci o Katyniu, ale pamięci tak ważnej” – mówił prezes partii rządzącej.

W pobliżu pomnika odsłonięto także kamień w miejscu, gdzie prawdopodobnie w listopadzie br. stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.

pomnik smoleński na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Jak pisze PAP, uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się w wielu miejscach w kraju.

Samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się 10. kwietnia 2010 w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga samolotu – w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników, parlamentarzystów i wojskowych.

CZYTAJ TAKŻE: Polska wręczyła Rosji notę dyplomatyczną ws. Smoleńska

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Nie chcę już pisać o pisowskiej i prezesa megalomani,ja tylko chcę zwrócić uwagę że dzisiaj mamy 78 rocznicę zbrodni katyńskiej,na uroczystości w Katyniu wysłano urzędników 3 garnituru bo 1 i 2 musiał składać hołdy w Warszawie kaczynskiemu.To jest kolejny dowód na pseudopatrotyzm pisuarów i to wszystkich.