Polska wręczyła Rosji notę dyplomatyczną ws. Smoleńska

Strona polska zarzuciła Rosji utrudnianie dostępu do miejsca katastrofy rządowego samolotu Tu-154M. Jednocześnie wezwano Rosję do podjęcia dialogu ws. nagromadzonych spornych kwestii.

Jak podało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podczas dzisiejszego spotkania podsekretarz stanu w MSZ Bartosz Cichocki wręczył ambasadorowi Federacji Rosyjskiej Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną i i wyraził poważne zaniepokojenie strony polskiej w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy rządowego samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Wiceminister Cichocki przypomniał także ambasadorowi Rosji, że budowa pomnika w miejscu katastrofy Tu-154 stanowi zobowiązanie obu państw już od 2010 r. Ministrowie kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej zainicjowali wówczas koncepcję międzynarodowego konkursu na opracowanie projektu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy. Strona polska przekazała przedstawicielowi Rosji, że uważa podjęte zobowiązania za wiążące. Jednocześnie min. Cichocki wyraził oczekiwanie, że Rosja nie będzie utrudniać swobodnego i nieskrępowanego dostępu do miejsca katastrofy prezydenckiego Tupolewa a także nie dopuści do działań, które uwłaczałyby szczególnemu charakterowi tego miejsca. Polska podkreśliła swoją stałą gotowość do powrotu do rozmów na temat postawienia pomnika na miejscu katastrofy.

Jak podaje MSZ, jednocześnie wiceminister Cichocki oświadczył, że nagromadzenie spornych kwestii w relacjach polsko-rosyjskich wymaga szczególnie obecnie podjęcia próby ich rozwiązania poprzez podjęcie dwustronnego dialogu na odpowiednim szczeblu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że miesiąc temu przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Konstantin Kosaczew oświadczył „Rossijskiej Gaziecie”, że jeśli Polska nie zrezygnuje z planów niszczenia pomników radzieckich, to strona rosyjska może nie mieć wyjścia i będzie musiała podjąć kroki odwetowe. Senator wśród możliwych kroków wskazał możliwość odrzucenia polskiej prośby o budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Miałby to być odwet za polską ustawę dekomunizacyjną zakładającą likwidację pomników Armii Czerwonej.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja: polska ustawa o zakazie propagowania komunizmu to „bluźnierstwo”

Nota polskiego MSZ następuje po tym, jak na początku bieżącego miesiąca minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla rosyjskiego Kommiersanta wyraził nadzieję, że dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji.

Kresy.pl / msz.gov.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz