W cerkwi prawosławnej św. Jerzego w Białymstoku na niedzielnej liturgii zgromadziło się około 70 osób. W związku z tym, że doszło do złamania zakazu zgromadzeń publicznych liczniejszych niż 50 osób, na miejsce wezwano policję.

O interwencji policji napisało Radio Białystok. Doszło do niej w niedzielę 22 marca w cerkwi św. Jerzego na osiedlu Nowe Miasto w Białymstoku. Jak przyznał w rozmowie z radiem ks. proboszcz Grzegorz Misijuk, na nabożeństwie zjawiło się około 70 osób. Duchowny przekonywał, że wierni stali w odstępach, a on nie widział dokładnie, jaka liczba osób przyszła do świątyni. Ponadto część pojawiła się w trakcie nabożeństwa i nikogo nie chciał wypraszać. Wedle jego słów policjanci również nikogo nie wyprosili lecz ocenili sytuację i napisali raport.

Zdarzenie potwierdziła portalowi Wirtualna Polska białostocka policja. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o nadmiernej liczbie osób na nabożeństwie około godziny 8. Po przybyciu na miejsce policjanci stwierdzili, że w cerkwi było około 70 osób. „Funkcjonariusze rozmawiali z księdzem, przekazali też informację zgromadzonym o ewentualnym zagrożeniu epidemiologicznym. Teraz trwa postępowanie, które wyjaśni, czy sprawa trafi do sądu” – powiedział Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadkom. Tomasz Krupa.

W związku z zaistniałą sytuacją ks. Misijuk zdecydował, że w niedziele, poczynając od następnej, będą odbywać się trzy święte liturgie – o 7:30 na bocznym ołtarzu górnej części świątyni, o 8:30 – w dolnej części i o 10:00 – przy głównym ołtarzu na górze.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uchylił obowiązku uczestniczenia w niedzielnej liturgii, tak jak zrobili to biskupi Kościoła katolickiego w związku z epidemią koronawirusa. „Odnośnie św. Eucharystii, Św. Sobór Biskupów stwierdza jednoznacznie, że św. Eucharystia jest źródłem życia, zdrowia duszy i ciała, wobec której żadna choroba nie ma mocy. Boska Eucharystia – jest Boskim ogniem, który spala wszelkie zło” – napisano w komunikacie PAKP z 17 marca. Duchownym rekomendowano zapewnienie, by w świątyniach i pomieszczeniach parafialnych były odpowiednie środki higieniczne oraz odwołanie spotkań w salach parafialnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Filaret: koronawirus to kara Boża za jednopłciowe śluby

Kresy.pl / radio.bialystok.pl / wp.pl / orthodox.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz