Uzbrojeni Ukraińcy grozili zamachem w Warszawie. Nie usłyszeli zarzutów i zostali wypuszczeni

Troje obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych przez polską policję z udziałem antyterrorystów w związku z groźbami zamieszczonymi w internecie dotyczącymi przeprowadzenia zamachu w trakcie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – poinformowało w środę radio RMF FM.

Uwagę polskich śledczych zwrócił film zamieszczony w internecie, na którym Ukraińcy trzymając w rękach broń grozili przeprowadzeniem w Warszawie zamachu podczas obchodów rocznicy rozpoczęcia wojny. Szybko ustalono ich tożsamość. Zostali oni zatrzymani przy udziale antyterrorystów. Zatrzymani to dwóch mężczyzn i kobieta. W ich mieszkaniach znaleziono broń, która nie okazała się bronią ostrą. Jak mówił w rozmowie z RMF FM rzecznik komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka, antyterroryści nie wiedzieli, że broń nie jest ostra i gdyby w trakcie zatrzymania Ukraińcy „posłużyli się tą bronią, mogliby stracić życie”. Zaistniałą sytuację określił mianem „realnego zagrożenia dla zdrowia, życia wielu osób”. Ciarka podkreślał, że policja potraktowała tę sprawę bardzo poważnie.

Zatrzymani tłumaczyli się, że film w internecie był „żartem”. Jak podaje RMF FM, po przesłuchaniu zostali oni wypuszczeni i nie usłyszeli zarzutów. Jednak według policji nie jest to koniec tej sprawy.

W swoim materiale RMF FM zastanawia się, czy zaistniała sytuacja była realnym zagrożeniem, prowokacją służb czy może głupim żartem.

Centralne uroczystości z okazji 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę odbyły się 1. września na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenta Niemiec i wiceprezydenta USA.

Przypomnijmy, że w lipcu br. wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział, iż służby specjalne ostrzegały go przed „ukraińską grupą”, która chciała dokonać zamachu na jego życie. Według włoskiej agencji ANSA zamachu na Salviniego chciała dokonać „proukraińska grupa neonazistów”, do której należał zlikwidowany w tym czasie przez włoskich śledczych nielegalny arsenał broni.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz