Prokuratura Rejonowa w Chełmie jest zaskoczona wyrokiem uniewinniającym dla trzech Ukraińców, którzy byli oskarżeni o dokonywanie brutalnych napadów na mieszkańców ziemi chełmskiej i zamierza złożyć apelację. Z kolei obrońcy uniewinnionych zapowiadają pozew o odszkodowanie dla nich za niesłuszny areszt – podają lokalne media.

Jak pisaliśmy, w poprzedni poniedziałek Sąd Okręgowy w Lublinie uniewinnił trzech obywateli Ukrainy – 18-letniego Maksyma S., 21-letniego Ołeksandra F. i 36-letniego Ołeksandra S. od zarzutu udziału w brutalnych napadach rabunkowych na mieszkańców Chełma i okolic. Zdaniem sądu organa ścigania bazowały głównie na poszlakach a główny dowód oskarżenia – próbki głosu – zostały zebrane niezgodnie z przepisami.

Ukraińcy byli oskarżeni o serię napadów, do których doszło w okolicach Chełma w 2018 roku. Sprawcy bili i torturowali ofiary w ich domach, domagając się od nich pieniędzy. Przypalali żelazkiem, grozili obcięciem palców. Grozili też śmiercią, m.in. przystawiając widły do brzucha jednej z ofiar. Od samego początku zatrzymani Ukraińcy nie przyznawali się do zarzucanych im czynów. Żaden z oskarżonych nie złożył zeznań obciążających pozostałych, mimo zagrożenia wysoką karą.

Jak podało w piątek Radio Lublin, po wyroku uniewinniającym obrońcy Ukraińców zapowiedzieli wystąpienie o odszkodowanie dla nich za prawie 2 lata spędzone w areszcie. Poniedziałkowy wyrok jednak nie jest prawomocny.

Z kolei śledczy nie ukrywają zaskoczenia wyrokiem. “Oczywiście nie zgadzamy się z wyrokiem. Zażądaliśmy uzasadnienia i sporządzimy apelację” – zapowiedział prokurator Lech Wieczerza, szef Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

CZYTAJ TAKŻE: „Rz”: rząd zapłaci Ukraińcom rekompensaty za niewydolność polskich urzędów

Kresy.pl / lublin112.pl / chelm.naszemiasto.pl / radiolublin.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kros
    Kros :

    Niewinni, bo próbki głosu zostały zebrane “nielegalnie” ? Mimo, że próbki pasują do oskarżonych ! Pewnie nagrywający nie spytał czy może nagrywać.
    Sędziowie – ci uczciwi – powinni sami eliminować ze swojego środowiska kompletnych idiotów.