Sondaż Ibris pokazuje, jak rozłożyłyby się głosy wyborców, gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkali się Donald Tusk oraz Andrzej Duda lub Jarosław Kaczyński.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się pod koniec lipca br. a w drugiej turze spotkaliby się Andrzej Duda i Donald Tusk, urzędujący prezydent pokonałby byłego premiera w stosunku 50:45 proc. Gdyby jednak na miejscu Andrzeja Dudy znalazł się Jarosław Kaczyński, Tusk miałby szansę na zwycięstwo uzyskując 50-procentowe poparcie przy 41 proc. prezesa PiS. – wynika z najnowszego sondażu Ibris dla dziennika Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita przedstawia opinię politologa dr hab. Rafała Chwedoruka, według którego Andrzej Duda ma większe szanse od Jarosława Kaczyńskiego w starciu z Tuskiem, ponieważ Andrzej Duda częściej ma okazję pojawiać się w sytuacjach „zerojedynkowych”, w których może tylko zyskać, takich jak obchody świąt państwowych. Ponadto Duda jest bardziej „czytelny i zrozumiały” dla młodszego pokolenia.

Z sondażu wynika, że urzędujący prezydent może liczyć najbardziej na poparcie wsi – wśród mieszkańców wsi Duda bije Tuska w stosunku 60:32. Im większe miejscowości, tym przewaga Dudy coraz bardziej maleje. W metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców obecny przewodniczący Rady Europejskiej wygrałby z prezydentem 60:40. Podobna zależność rysuje się w przypadku różnych grup dochodowych. Najbiedniejsi (dochód poniżej 1 tys. zł) są najbardziej skłonni do głosowania na Andrzeja Dudę (71 proc.), za to Donald Tusk może liczyć na najbogatszych (dochód od 4 tys. zł) – w tych grupach poparcie dla niego przekroczyłoby 70 proc.

Uczestników sondażu zapytano także, kogo PiS powinien wystawić do wyborów prezydenckich w 2020 roku. Zwyciężył Andrzej Duda, którego wskazało 32 proc. badanych, na drugim miejscu był Jarosław Kaczyński (10 proc.). Na dalszych miejscach znaleźli się Mateusz Morawiecki (9 proc.) oraz Beata Szydło (7 proc.). Co ciekawe tylko 1 proc. osób deklarujących się jako wyborcy PiS chciałoby widzieć Jarosława Kaczyńskiego w roli kandydata na prezydenta.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 26-27. lipca 2018 na 1100-osobowej grupie respondentów przy pomocy metody CATI.

CZYTAJ TAKŻE: Czyją władzę wzmocnić: prezydenta czy premiera? [SONDAŻ]

Kresy.pl / rp.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply