Rośnie liczba obywateli Ukrainy, którzy urodzili się w Polsce – wynika z danych ambasady Ukrainy w Polsce. W ubiegłym roku ukraińskie placówki dyplomatyczne w Polsce wydały prawie 3 tys. zaświadczeń o rejestracji nowo narodzonych ukraińskich obywateli.

Jak dowiedziała się w czwartek w ambasadzie Ukrainy w Warszawie agencja Ukrinform, w ukraińskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski – w konsulatach w Lublinie, Krakowie i Gdańsku, a także w samej ambasadzie, w 2019 roku wydano 2992 zaświadczenia o rejestracji narodzin obywatela Ukrainy.

Oznacza to prawie 53-procentowy wzrost w stosunku do 2018 roku, kiedy wydano 1961 takich zaświadczeń. Dane te podała agencji Ukrinform kierowniczka wydziału konsularnego ambasady Ukrainy w Warszawie Switłana Krysa.

W ubiegłym roku wzrosła także liczba Ukraińców, którzy zmarli w Polsce. Według Switłany Krysy w 2019 roku wydano 619 zaświadczeń o śmierci obywateli Ukrainy, podczas gdy w 2018 roku takich zaświadczeń było 529. Oznacza to wzrost o 17 proc.

Jak pisaliśmy, rząd PiS nie kontroluje, ilu migrantów zarobkowych ze Wschodu przebywa obecnie w Polsce.  Według urzędników ambasady Ukrainy w Polsce, od 2014 roku liczba ukraińskich imigrantów zarobkowych w Polsce wzrosła pięciokrotnie i obecnie wynosi 1,5 mln osób.

Przypomnijmy, że z danych firmy Selectivv zajmującej się badaniem zwyczajów i zachowań właścicieli telefonów komórkowych wynika, że w styczniu ub. roku w Polsce mogło być co najmniej 1,3 mln obywateli Ukrainy. Analizy Selectivv dostarczyły również informacji, jak dużo Ukrainek przebywających w Polsce może planować urodzenie dziecka. Jak ustalono, 12 proc. kobiet w wieku rozrodczym uznanych za Ukrainki korzystało w komórce z aplikacji do planowania ciąży. Odsetek ten był prawie 3 razy wyższy niż w 2017 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Wróćcie i zostańcie” – Zełenski chce zachęcić Ukraińców do powrotu z emigracji

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz