Piotrowi Szczęsnemu, który 9 miesięcy temu podpalił się pod Pałacem Kultury w Warszawie, nikt nie pomagał w samobójstwie. – uznała prokuratura.

Jak dowiedziało się w środę radio RMF FM, prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ewentualnego przyczynienia się do śmierci mężczyzny.

Prokuratura uznała, że zgon Szczęsnego nie był wynikiem działania osób trzecich. Według niej desperat podjął decyzję o samospaleniu samodzielnie, o czym świadczy m.in. treść listów pożegnalnych, które pozostawił. „Ja, zwykły szary człowiek wzywam wszystkich – nie czekajcie… Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności.” – pisał w jednym z listów. Braku udziału osób trzecich dowodzą także zeznania świadków, nagrania z monitoringu i opinie biegłych.

Jak informowaliśmy, 19 października 2017 roku 54-letni Piotr Szczęsny podpalił się w centrum Warszawy, na Placu Defilad. Ratowali go świadkowie, używając m.in. gaśnicy. Na miejsce przybyli również strażacy. Mężczyzna doznał rozległych poparzeń. Na miejscu zdarzenia składano m.in. białe róże, używane podczas antyrządowych protestów. Z czasem stan Szczęsnego uległ pogorszeniu. Zmarł 29 października w szpitalu. W krakowskim pogrzebie samobójcy uczestniczyli duchowni kojarzeni z tzw. liberalnym katolicyzmem i politykami liberalnymi, m.in. odprawiający Mszę św. bp Tadeusz Pieronek (który wcześniej nazwał samobójcze samospalenie Piotra Szczęsnego „bohaterskim czynem”), ks. Adam Boniecki i ks. Wojciech Lemański.

Według treści ulotek z manifestem autorstwa Piotra Szczęsnego postanowił on dokonać samospalenia w nadziei, że jego śmierć „wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi”. W ulotkach protestował przeciwko „ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich”, zniszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, łamaniu konstytucji, marginalizacji i ośmieszaniu Polski na arenie międzynarodowej, wycince Puszczy Białowieskiej, „budowaniu „religii smoleńskiej”” i dzieleniu ludzi, niszczeniu autorytetu Lecha Wałęsy czy „wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów” oraz dyskryminacji „różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i LGBT), muzułmanów i innych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Gronkiewicz-Waltz umieściła tablicę w miejscu samospalenia w Warszawie

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz