Premier Czech Andrej Babisz podpisał umowę koalicyjną o powołaniu mniejszościowego rządu z socjaldemokratami. Wcześniej, żeby zapewnić sobie większość w parlamencie, zawarł porozumienie o tolerowaniu rządu z komunistami.

We wtorek szef ruchu Ano Andrej Babisz i lider Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jan Hamaczek popisali umowę koalicyjną o powołaniu mniejszościowego rządu. Wcześniej premier Babisz zawarł umowę o tolerowaniu rządu z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSCM), co ma zapewnić jego gabinetowi względnie stabilne rządy.

Porozumienie podpisano na dzień przed dzisiejszym głosowaniem w Izbie Poselskiej nad wotum zaufania dla rządu. Gabinet Andreja Babisza ma poparcie 93 posłów, ale brakujące głosy ma zapewnić umowa o tolerancji rządu z lider komunistów Vojtiechem Filipem. KSCM ma w Izbie Poselskiej 15 głosów, co łącznie daje nowemu czeskiemu rządowi konieczną większość.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po zawarciu umowy koalicyjnej Babisz powiedział dziennikarzom, że życzyłby sobie, aby rząd pracował jak jeden zespół i by jego funkcjonowanie było lepsze niż poprzedniego rządu, pod przewodnictwem Bohuslava Sobotki. Wyraził też nadzieję, że nie będzie musiał czytać porozumienia zbyt często, bo inaczej oznaczałoby to, że między partnerami coś nie funkcjonuje prawidłowo.

Przeczytaj: Czechy: Andrej Babisz ponownie desygnowany na premiera

Szef klubu poselskiego CSSD Jan Chvojka powiedział, że umowa oznacza zakończenie niestabilności w Czechach, a priorytetowymi działaniami rządu będzie sfera społeczna i socjalna, w tym m.in. przywrócenie płatnych pierwszych trzech dni zwolnień lekarskich czy zwiększenie dodatków na dzieci. Szef CSSD Jan Hamaczek został ministrem spraw wewnętrznych.

Z kolei porozumienie o tolerancji rządu z komunistami zobowiązuje ich do głosowania za wotum zaufania dla rządu Babisza. KSCM nie może też inicjować odwołania rządu, zaś rząd przynajmniej na pół roku przed końcem kadencji zgłosi projekty ustaw, które są priorytetowe dla komunistów. Dotyczy to m.in. stałego wzrostu płacy minimalnej, waloryzacji emerytur, ochrony zasobów naturalnych przed oddaniem ich w zagraniczne ręce. Komuniści chcą też opodatkowania restytuowanego majątku kościelnego, a także oczekują, że rząd Ano i CSSD będzie walczył ze wzrostem cen mieszkań i poprze budowę mieszkań socjalnych. Jednocześnie, według CTK, porozumienie Ano i KSCM zakłada, że posłowie ruchu nie są zobowiązani do popierania projektów ustaw zgłoszonych przez komunistów. Przewidziano, że przynajmniej dwa razy w roku politycy z obu ugrupowań dokonają przeglądu realizacji porozumienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Babisz w przeddzień głosowania nad wotum zaufania zdymisjonował minister sprawiedliwości Tatianę Malą, która zrezygnowała z urzędu m.in. w związku z zarzutami o plagiat prac dyplomowych. Premier zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o mianowanie na to stanowisko dotychczasowego zastępcę przewodniczącego Rady legislacyjnej rządu, prawnika konstytucjonalistę Jana Knieżinka.

RIRM / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz