W piątek w Jarosławiu (woj. podkarpackie) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób mających związek z przemytem bursztynu. Dwóch z zatrzymanych to Ukraińcy, którzy przedstawili się jako funkcjonariusze ukraińskich specsłużb.

Do akcji specjalnej CBA doszło w piątek około godziny 18. na terenie hotelu i restauracji położonej na obrzeżach Jarosławia, w pobliżu autostrady A4. Według portalu Nowiny24 kilku mężczyzn zatrzymano na parkingu, gdy chcieli wsiąść do samochodów. W trakcie zatrzymania doszło do użycia granatów hukowych.

W sobotę komunikat w tej sprawie wydało CBA. „13 września 2019 roku w ramach prowadzonej operacji specjalnej funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy podających się za funkcjonariuszy ukraińskich służb specjalnych. Operacja specjalna prowadzona przez CBA dotyczy przemytu na terytorium RP dużej ilości bursztynu. Materiały CBA zgromadzone w tej sprawie zostaną przekazane do Prokuratury Krajowej” – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

CBA nie podało, czy zatrzymani mieli przy sobie jakieś dokumenty świadczące, że są funkcjonariuszami ukraińskich służb specjalnych. Nie wiadomo także, w jakiej ukraińskiej specsłużbie mieliby pracować. Ukraiński portal Zaxid.net napisał, że na zdjęciach z zatrzymania opublikowanych przez Życie Podkarpackie widać samochód z ukraińskimi numerami świadczącymi, że został on zarejestrowany w obwodzie rówieńskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w maju br. ponad 400 kg bursztynu ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Dorohusku na polsko-ukraińskiej granicy. Był to największy od kilku lat udaremniony przemyt tego towaru na granicy Polski. Wartość rynkowa zatrzymanego bursztynu mogła sięgać nawet 8 mln zł.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, duże obszary Polesia Wołyńskiego są opanowane przez gangi nielegalnych poszukiwaczy bursztynu. Oficjalne władze przy użyciu policji próbują, najczęściej bez większego skutku, odzyskać kontrolę nad obszarem wydobycia i powstrzymać nielegalny proceder, przynoszący straty zarówno budżetowi, jak i środowisku naturalnemu.

Kresy.pl / nowiny24.pl / zycie.pl / cba.gov.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz