Inspekcja Weterynaryjna zdecydowała o uśmierceniu prawie 6 tys. norek w jednej z ferm koło Kartuz, w której wykryto koronawirusa u tych zwierząt. Zrzeszenie hodowców zwierząt futerkowych zwróciło uwagę, że rząd nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań z tego tytułu i zapowiedziało wystąpienie przeciwko Skarbowi Państwa z pozwem zbiorowym.

Jak podaje RMF FM, wirusa wykryto u norek w niedzielę. Kontrola wykonana w jednej z ferm w województwie pomorskim wykazała koronawirusa u 4 z 20 przebadanych zwierząt. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach podjął w poniedziałek decyzję o wybiciu 5845 norek znajdujących się w ognisku choroby. Kwarantannie zostali poddani wszyscy pracownicy fermy. Zostaną oni poddani badaniu na obecność koronawirusa. Trwa też dochodzenie, jakim rodzajem koronawirusa norki były zarażone.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według RMF FM zainfekowana ferma to ta sama, w której w listopadzie ub. roku naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego wykryli koronawirusa. Ich ustaleń nie potwierdziła jednak wówczas Inspekcja Weterynaryjna.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu zrzeszenie Polski Przemysł Futrzarski zwróciło uwagę, że przepisy przyjęte w grudniu ub. roku przez ministerstwo rolnictwa „zostały sformułowane w taki sposób, aby rolnicy w fermach, w których stwierdzono występowanie zakażonych zwierząt, nie mogli w świetle prawa otrzymać żadnych odszkodowań za otrzymaną własność”. Zdaniem hodowców uczyniono tak świadomie.

Hodowcy skrytykowali decyzję o wybiciu norek – ich zdaniem powinno się je poddać kwarantannie. Zwrócili też uwagę na to, że wybite zostaną zwierzęta będące podstawą stada reprodukcyjnego.

„Jest to sytuacja bezprecedensowa. W żadnym z cywilizowanych państw przepisy nie są tworzone w ten sposób, aby móc wywłaszczyć właściciela, przedsiębiorcę w tym wypadku rolnika” – czytamy w oświadczeniu PPF.

Jak podaje Polsat News, Polski Przemysł Futrzarski zapowiedział wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Dania: 2,5 mld euro odszkodowań za wybicie norek

Przypomnijmy, że na czele ministerstwa rolnictwa stoi Grzegorz Puda, promotor niedoszłej „Piątki dla zwierząt” przewidującej likwidację w Polsce przemysłu futrzarskiego.

Kresy.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz