Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała w środę o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się „praniem brudnych pieniędzy”.

ABW zatrzymała na Mazowszu kolejne trzy osoby należące do polsko-wietnamskiej grupy przestępczej zajmującej się „praniem brudnych pieniędzy” na wielką skalę. „Wśród zatrzymanych osób jest dyrektor jednego z oddziałów dużego banku, prezes zarządu i udziałowiec kilku spółek, których rachunki służyły do transferowania pieniędzy oraz obywatelka Wietnamu – prezes jednej ze spółek” – portal rmf24.com cytuje  rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Członkowie grupy przestępczej aby uzyskać możliwość realizacji nielegalnych operacji finansowych wykupili udziały w kilkudziesięciu spółkach. „Podejrzani w oddziałach banków, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane poza granicę RP, do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA” – wyjaśnił Żaryn. W ten sposób przestępcy wyprowadzili z Polski ponad 5 mld złotych.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście zdecydował się na zastosowanie aresztu tymczasowego tylko wobec dwóch zatrzymanych przez ABW. Podejrzana obywatelka Wietnamu będzie mogła wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Została objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.

Czytaj także: Przepychanki w czasie nalotu SBU na kwartał wietnamski w Odessie [+VIDEO/+FOTO]

rmf24.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz