Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała w środę o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się “praniem brudnych pieniędzy”.

ABW zatrzymała na Mazowszu kolejne trzy osoby należące do polsko-wietnamskiej grupy przestępczej zajmującej się “praniem brudnych pieniędzy” na wielką skalę. “Wśród zatrzymanych osób jest dyrektor jednego z oddziałów dużego banku, prezes zarządu i udziałowiec kilku spółek, których rachunki służyły do transferowania pieniędzy oraz obywatelka Wietnamu – prezes jednej ze spółek” – portal rmf24.com cytuje  rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Członkowie grupy przestępczej aby uzyskać możliwość realizacji nielegalnych operacji finansowych wykupili udziały w kilkudziesięciu spółkach. “Podejrzani w oddziałach banków, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane poza granicę RP, do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA” – wyjaśnił Żaryn. W ten sposób przestępcy wyprowadzili z Polski ponad 5 mld złotych.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście zdecydował się na zastosowanie aresztu tymczasowego tylko wobec dwóch zatrzymanych przez ABW. Podejrzana obywatelka Wietnamu będzie mogła wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Została objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.

Czytaj także: Przepychanki w czasie nalotu SBU na kwartał wietnamski w Odessie [+VIDEO/+FOTO]

rmf24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply