Od sierpnia 2020 roku Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom Białorusinów – przekazała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Jak podaje PAP, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Komendzie Głównej Straży Granicznej Anna Michalska została zapytana o liczbę Białorusinów, którym Polska udzieliła pomocy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Od 18 sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu, gdy sytuacja na Białorusi się zaogniła, my jako Polska udzieliliśmy pomocy już 20 tys. Białorusinom, którzy byli represjonowani na Białorusi” – przekazała por. Michalska.

Według Polskiego Radia 13 tys. z tych osób deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, z czego 10 tys. udzielono wizę ze względów humanitarnych. 2 tys. złożyło wnioski o ochronę międzynarodową a 780 deklarowało złożenie takiego wniosku. Ponadto około 100 Białorusinów wpuszczono do Polski na podstawie specjalnej zgody komendanta głównego Straży Granicznej.

Pozostałe około 7 tys. Białorusinów dostało się do Polski w ramach rządowego programu Poland Business Harbour skierowanego do specjalistów IT i przedsiębiorców.

Polskie Radio podaje, że białoruskie niezależne media porównały liczbę Białorusinów, którym Polska udzieliła pomocy, z analogicznymi liczbami dla Niemiec. Jak zauważono, w tym roku Niemcy nie udzielili azylu ani jednemu białoruskiemu opozycjoniście a jedynie 69 Białorusinów uzyskało wizę humanitarną. W tym czasie mniejsza była też liczba Irakijczyków, którym w Niemczech udzielono azylu – takich osób było 2685.

Protesty na Białorusi rozpoczęły się po wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku. Według oficjalnych danych wygrał je z wielką przewagą rządzący krajem od 27 lat Aleksandr Łukaszenko. Oficjalne wyniki zostały zakwestionowane przez jego przeciwników jako sfałszowane. W ciągu kilku miesięcy na Białorusi dochodziło do regularnych protestów przyjmujących czasem masowe rozmiary. Siły bezpieczeństwa starały się rozpędzać zgromadzenia a ich uczestników zatrzymywać.  Organizacje praw człowieka oceniają liczbę więźniów politycznych na Białorusi na ponad 800.

Kresy.pl / wnp.pl / polskieradio.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz