Od sierpnia 2020 roku Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom Białorusinów – przekazała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Jak podaje PAP, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Komendzie Głównej Straży Granicznej Anna Michalska została zapytana o liczbę Białorusinów, którym Polska udzieliła pomocy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Od 18 sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu, gdy sytuacja na Białorusi się zaogniła, my jako Polska udzieliliśmy pomocy już 20 tys. Białorusinom, którzy byli represjonowani na Białorusi” – przekazała por. Michalska.

Według Polskiego Radia 13 tys. z tych osób deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, z czego 10 tys. udzielono wizę ze względów humanitarnych. 2 tys. złożyło wnioski o ochronę międzynarodową a 780 deklarowało złożenie takiego wniosku. Ponadto około 100 Białorusinów wpuszczono do Polski na podstawie specjalnej zgody komendanta głównego Straży Granicznej.

Pozostałe około 7 tys. Białorusinów dostało się do Polski w ramach rządowego programu Poland Business Harbour skierowanego do specjalistów IT i przedsiębiorców.

Polskie Radio podaje, że białoruskie niezależne media porównały liczbę Białorusinów, którym Polska udzieliła pomocy, z analogicznymi liczbami dla Niemiec. Jak zauważono, w tym roku Niemcy nie udzielili azylu ani jednemu białoruskiemu opozycjoniście a jedynie 69 Białorusinów uzyskało wizę humanitarną. W tym czasie mniejsza była też liczba Irakijczyków, którym w Niemczech udzielono azylu – takich osób było 2685.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Protesty na Białorusi rozpoczęły się po wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku. Według oficjalnych danych wygrał je z wielką przewagą rządzący krajem od 27 lat Aleksandr Łukaszenko. Oficjalne wyniki zostały zakwestionowane przez jego przeciwników jako sfałszowane. W ciągu kilku miesięcy na Białorusi dochodziło do regularnych protestów przyjmujących czasem masowe rozmiary. Siły bezpieczeństwa starały się rozpędzać zgromadzenia a ich uczestników zatrzymywać.  Organizacje praw człowieka oceniają liczbę więźniów politycznych na Białorusi na ponad 800.

Kresy.pl / wnp.pl / polskieradio.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz