Ranga amerykańskiej delegacji na obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu będzie niższa niż na wcześniejszych obchodach tej samej rocznicy w Jerozolimie – napisał w czwartek portal Interia powołując się na ustalenia Gazety Wyborczej.

Nie jest jeszcze pewne, kto z USA przyjedzie 27 stycznia br. do Polski na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ale według nieoficjalnych informacji ma to być sekretarz skarbu Steven Mnuchin. To gość dość niskiej rangi zważywszy, że 8 państw przysyła swoich prezydentów (Izrael, Austria, Finlandia, Łotwa, Malta, Niemcy, Słowenia i Szwajcaria). Będą także pary królewskie z Hiszpanii i Niderlandów oraz szefowie rządów 8 państw. We wtorek podawano, że do Oświęcimia przybędą delegacje z 27 państw.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na izraelskie obchody, które odbędą się 23 stycznia jako „World Holocaust Forum” (Światowe Forum Holokaustu), USA wysyłają natomiast wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Będzie on miał tam prawo do zabrania głosu, czego gospodarze odmówili Andrzejowi Dudzie. Jak pisaliśmy, był to powód, dla którego prezydent RP nie przyjął izraelskiego zaproszenia. Obchody w Izraelu zgromadzą przedstawicieli 35 krajów, w tym prezydentów Izraela, Niemiec, Francji a także Rosji. Władimir Putin będzie głównym mówcą Forum obok prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

CZYTAJ TAKŻE: Putin nie wybiera się do Polski na obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Światowym Forum Holocaustu, które jest oficjalnym organizatorem uroczystości w Izraelu, kieruje Wiaczesław Mosze Kantor – rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia i potentat chemiczny, powiązany z Moskwą. Polski rząd, a także otoczenie prezydenta obawiały się, że Władimir Putin wykorzysta Forum do kolejnego ataku na Polskę i uzależniały udział prezydenta Dudy w obchodach w Jerozolimie od tego, czy polski prezydent będzie mógł zabrać głos i odnieść się do ewentualnych oskarżeń Putina lub je uprzedzić.

Kresy.pl / interia.pl / wprost.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz