Na przejściu w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który przewoził działo artyleryjskie

Polscy pogranicznicy z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili próbę wywiezienia z Polski haubicy – działa artyleryjskiego przeznaczonego do strzelania stromotorowego. Obywatel ukraiński, który chciał przewieźć haubicę, został zatrzymany. – dowiedział się w poniedziałek Kurier Lubelski.

Do zatrzymania doszło w piątek. „Elementy działa były transportowane w oznakowanych skrzyniach samochodem ciężarowym. 22-latek próbował przewieźć je przez przejście graniczne w Dorohusku na teren Ukrainy.” – cytuje szefa Prokuratury Rejonowej w Chełmie Lecha Wieczerzę Kurier Lubelski.

Jak powiedział Wieczerza, Ukrainiec przedstawił dokumenty, które były „niewystarczające”. W związku z tym, że mężczyzna ten był świadom, co przewozi, został zatrzymany. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy.

Według Kuriera Lubelskiego Nadbużański Oddział Straży Granicznej dla dobra sprawy nie udziela informacji o okolicznościach zdarzenia. Śledztwem zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku na tym samym przejściu granicznym udaremniono próbę przemytu elementów działa przeciwlotniczego, przy czym broń próbowano przewieźć z Ukrainy do Polski. „Działko z zamkiem, produkcji sowieckiej, przewożone było samochodem dostawczym na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny. Służby zatrzymały dwie obywatelki Ukrainy podróżujące samochodem.” – informował wówczas rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W styczniu 2018 roku funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli samochodu osobowego marki Mercedes na polskich numerach rejestracyjnych odkryli 6 granatników RPG-18 i 1 granatnik RPG-22. W aucie zmierzającym z Polski na Ukrainę podróżowało dwóch mężczyzn – obywatel Polski i Ukrainy. Podejrzani oraz elementy uzbrojenia zostali przekazani funkcjonariuszom miejscowej placówki Straży Granicznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec przemycał broń z Polski na Ukrainę – został zatrzymany [+FOTO]

Kresy.pl / Kurier Lubelski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz