Na polskich wysypiskach płoną śmieci z Niemiec

Niemiecka telewizja twierdzi, że po pożarze wysypiska śmieci w Zgierzu łódzka prokuratura rozpoczęła dochodzenie przeciwko 36 niemieckim firmom.

Jak podaje portal Tagesschau.de zamieszczający materiały programu państwowej niemieckiej telewizji ARD, około jednej czwartej śmieci, które spłonęły niedawno na zgierskim wysypisku pochodziło z Niemiec. Według niemieckich dziennikarzy były to głównie odpady z tworzywa sztucznego. Powołując się na ustalenia pracowników łódzkiej prokuratury, portal twierdzi, że większość ze spalonych „importowanych” śmieci mogła zostać wwieziona do Polski nielegalnie, a pożar został wywołany w celu zatarcia śladów przestępstwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W związku z tymi podejrzeniami prokuraturzy prowadzą już dochodzenie przeciwko 29 firmom zajmującym się usuwaniem odpadów i 7 firmom transportowym. Współpracują przy tym ze śledczymi z Niemiec, jak za niemieckimi dziennikarzami podaje portal Money.pl. Określa on proceder nielegalnego przewozu śmieci między państwami jako „brudny, ale lukratywny biznes odpadami” dla Niemców którzy są uważani za „mistrzów świata w recyklingu”. Dla niemieckich firm Polska jest bardzo korzystnym kierunkiem wywozu odpadów bowiem zostawienie ich na polskim wysypisku jest znacznie tańszsze niż konieczność utylizacji w Niemczech.

Jak podliczyli niemieccy dziennikarze, w Polsce doszło w zeszłym roku do 117 przypadków pożarów na wysypiskach śmieci. Jednocześnie towarzyszy im wzrost wwozu do Polski odpadów z innych państw. W zeszłym roku do naszego kraju przywieziono legalnie z innych państw 434,4 tys. ton śmieci. To rekordowy poziom importu odpadów do naszego kraju. Jednak Tagesschau.de twierdzi, że towarzyszy temu wzrastająca tendencja przemytu śmieci. Niemieccy dziennikarze twierdzą, że tylko w okolicy przejścia granicznego w Gubinku polscy celnicy zatrzymali w 2018 r. aż 21 transportów śmieci z Niemiec w których odpady plastykowe wymieszane były z odpadami nie nadającymi sie do utylizacji. O jednym z takim przypadków pisaliśmy na naszym portalu w zeszłym miesiącu.

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz