Po pierwszej turze wyborów prezydenckich, do której, według wstępnych wyników exit poll, dostali się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, Rada Liderów Konfederacji wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że w drugiej turze wyborów partia nie poprze żadnego z kandydatów.

W niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych media podały wyniki sondażu exit poll (wykonanego przez pracownię Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP). Zgodnie z nimi w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda, otrzymując wynik 41,8 proc. Do drugiej tury wszedł również kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który otrzymał 30,4 proc. głosów.  Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak znalazł się na czwartym miejscu z wynikiem 7,4 proc. głosów.

Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników exit poll w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Rady Liderów Konfederacji, w którym znalazły się gratulacje dla Krzysztofa Bosaka, jego sztabu i wszystkich środowisk zaangażowanych w jego kampanię. Wynik kandydata Konfederacji liderzy tej formacji uznali za „kolejny krok w wielkiej zmianie politycznej” rozpoczętej w ubiegłym roku.

W oświadczeniu znalazła się również wskazówka dla wyborców Konfederacji, jak powinni zachować się podczas drugiej tury wyborów.

„W drugiej turze wyborów prezydenckich Konfederacja zachęca swoich sympatyków do głosowania zgodnego z własnym sumieniem i rozumem. Informujemy jednocześnie, że Konfederacja nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP, którzy będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich” – czytamy w oświadczeniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że przed pierwszą turą wyborów były poseł Konfederacji Jacek Wilk powiedział w wywiadzie, że jeśli w drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, „nie będzie innego wyjścia, jak tylko zagryźć zęby i (…) postawić krzyżyk przy Rafale Trzaskowskim”. Wilk wskazywał, że Trzaskowski jako prezydent posiadałby jedną zaletę, czyli możliwość wetowania ustaw przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość, którego rządy nazywał „dyktaturą większości”. Ewentualnie poparcie Wilka dla Rafała Trzaskowskiego odbiło się echem w środowisku dziennikarskim i politycznym. Sam polityk skrytykował później sugestie, że Konfederacja w drugiej turze poprze kandydata Koalicji Obywatelskiej. Swoją opinię nazywał „całkowicie prywatną”. Krzysztof Bosak zdecydowanie wykluczył, by jego obóz polityczny mógł poprzeć Rafała Trzaskowskiego w ewentualnej II turze wyborów prezydenckich.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz