Juncker: jest duża szansa na zbliżenie stanowisk z Polską ws. praworządności

Według szefa Komisji Europejskiej są duże nadzieje na załagodzenie sporu eurokratów z Polską.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli, że istnieje duża szansa na to, że różnice pomiędzy stanowiskiem polskiego rządu a stanowiskiem Komisji Europejskiej w kwestii praworządności w Polsce zmniejszą się. – informuje Polska Agencja Prasowa.

Kanały dialogu są otwarte na stałe i sądzę, że jest bardzo duża szansa, że polskie stanowisko ewoluuje nieco bliżej naszego, a nasze stanowisko w przesunie się powoli w kierunku polskiego – mówił Juncker przypominając, że rozmowy w tej sprawie toczyli on z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. RMF FM podało, że Komisja Europejska szuka kompromisu z Warszawą nie chcąc, by sprawa Polski była rozgrywana w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także w walce kandydatów na stanowisko szefa KE. Zdaniem cytowanego przez radio wysokiego urzędnika KE, rozpoczęcie przez rząd Mateusza Morawieckiego dialogu z UE zostało odebrane w Brukseli jako duża zmiana, gdyż wcześniej takiego dialogu nie było. Bruksela widzi w dialogu szansę na ułagodzenie sporu, gdyż nikomu nie podoba się jego eskalacja, zaś „żaden z krajów UE nie chce zastosowania artykułu 7.1 Traktatu UE wobec Polski”, obawiając się powstania niebezpiecznego precedensu.

Tydzień temu RMF FM podało, że polska dyplomacja ustąpiła Brukseli w kwestii dorocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach UE. Zdaniem ministra Czaputowicza, ponieważ ocena praworządności dotyczyłaby wszystkich krajów, nie byłoby to piętnowaniem wyłącznie Polski. Wcześniej tej propozycji, promowanej przez Belgię, zdecydowanie sprzeciwiał się rząd Beaty Szydło.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz