Juncker: jest duża szansa na zbliżenie stanowisk z Polską ws. praworządności

Według szefa Komisji Europejskiej są duże nadzieje na załagodzenie sporu eurokratów z Polską.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli, że istnieje duża szansa na to, że różnice pomiędzy stanowiskiem polskiego rządu a stanowiskiem Komisji Europejskiej w kwestii praworządności w Polsce zmniejszą się. – informuje Polska Agencja Prasowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kanały dialogu są otwarte na stałe i sądzę, że jest bardzo duża szansa, że polskie stanowisko ewoluuje nieco bliżej naszego, a nasze stanowisko w przesunie się powoli w kierunku polskiego – mówił Juncker przypominając, że rozmowy w tej sprawie toczyli on z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. RMF FM podało, że Komisja Europejska szuka kompromisu z Warszawą nie chcąc, by sprawa Polski była rozgrywana w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także w walce kandydatów na stanowisko szefa KE. Zdaniem cytowanego przez radio wysokiego urzędnika KE, rozpoczęcie przez rząd Mateusza Morawieckiego dialogu z UE zostało odebrane w Brukseli jako duża zmiana, gdyż wcześniej takiego dialogu nie było. Bruksela widzi w dialogu szansę na ułagodzenie sporu, gdyż nikomu nie podoba się jego eskalacja, zaś „żaden z krajów UE nie chce zastosowania artykułu 7.1 Traktatu UE wobec Polski”, obawiając się powstania niebezpiecznego precedensu.

Tydzień temu RMF FM podało, że polska dyplomacja ustąpiła Brukseli w kwestii dorocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach UE. Zdaniem ministra Czaputowicza, ponieważ ocena praworządności dotyczyłaby wszystkich krajów, nie byłoby to piętnowaniem wyłącznie Polski. Wcześniej tej propozycji, promowanej przez Belgię, zdecydowanie sprzeciwiał się rząd Beaty Szydło.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz