Szymon Hołownia zapowiedział założenie ruchu, który w przyszłości weźmie udział w wyborach parlamentarnych. Ogłosił też, że nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów, którzy pozostali w walce o fotel prezydenta RP, ale zapowiedział, że zagłosuje „przeciw wizji prezydentury i wizji Polski” Andrzeja Dudy.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, niezależny kandydat Szymon Hołownia, który w niedzielnych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc., wystąpił we wtorek na konferencji prasowej, na której zapowiedział założenie stowarzyszenia pod nazwą „Polska 2050”. Hołownia dopuścił możliwość, że część jego ruchu przekształci się w przyszłości w partię polityczną. Podkreślał przy tym, że „część ekspercka” i „część działalności społecznej” stowarzyszenia pozostaną poza polityką, ponieważ chce być szefem ruchu, który „zgrupuje różnych Polaków”. Hołownia zapowiedział też, że jego ruch weźmie udział w wyborach parlamentarnych.

Były kandydat na prezydenta oświadczył, że będzie głosował w drugiej turze wyborów prezydenckich, ponieważ jest to jego obywatelski obowiązek. Zaznaczył, że zagłosuje „nie za czymś, ale przeciw czemuś” – przeciwko „wizji prezydentury i wizji Polski, którą reprezentował przez ostatnich pięć lat Andrzej Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość”. Jego ruch nie udzieli jednak poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. „Jesteśmy ruchem ludzi wolnych, każdy z nas będzie podejmował decyzje w swoim sumieniu i tak powinno pozostać” – deklarował.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Hołownia przedstawił na konferencji prasowej cztery kryteria, które według niego są „minimum bezpartyjnej prezydentury”. Po pierwsze prezydent powinien wetować ustawy, które nie przeszły normalnego cyklu legislacji, ustawy wymierzone w środowisko naturalne, oraz ustawy nakładające na samorządy nowe obowiązki bez wskazania źródeł finansowania i zabierające samorządom. Drugie kryterium to zatrudnienie na kluczowych stanowiskach w Kancelarii Prezydenta osób bezpartyjnych. Hołownia chce też, by prezydent złożył w NIK wniosek o przeprowadzenie kontroli w instytucjach państwowych i samorządowych w zakresie zatrudniania w nich pracowników według klucza partyjnego. Czwarte kryterium to powołanie ciała złożonego z samorządowców, które doradzałoby prezydentowi w przypadku aktów prawnych dotyczących samorządów.

Kresy.pl / pap.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz