Szymon Hołownia zapowiedział założenie ruchu, który w przyszłości weźmie udział w wyborach parlamentarnych. Ogłosił też, że nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów, którzy pozostali w walce o fotel prezydenta RP, ale zapowiedział, że zagłosuje “przeciw wizji prezydentury i wizji Polski” Andrzeja Dudy.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, niezależny kandydat Szymon Hołownia, który w niedzielnych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc., wystąpił we wtorek na konferencji prasowej, na której zapowiedział założenie stowarzyszenia pod nazwą “Polska 2050”. Hołownia dopuścił możliwość, że część jego ruchu przekształci się w przyszłości w partię polityczną. Podkreślał przy tym, że “część ekspercka” i “część działalności społecznej” stowarzyszenia pozostaną poza polityką, ponieważ chce być szefem ruchu, który “zgrupuje różnych Polaków”. Hołownia zapowiedział też, że jego ruch weźmie udział w wyborach parlamentarnych.

Były kandydat na prezydenta oświadczył, że będzie głosował w drugiej turze wyborów prezydenckich, ponieważ jest to jego obywatelski obowiązek. Zaznaczył, że zagłosuje “nie za czymś, ale przeciw czemuś” – przeciwko “wizji prezydentury i wizji Polski, którą reprezentował przez ostatnich pięć lat Andrzej Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość”. Jego ruch nie udzieli jednak poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. “Jesteśmy ruchem ludzi wolnych, każdy z nas będzie podejmował decyzje w swoim sumieniu i tak powinno pozostać” – deklarował.

Hołownia przedstawił na konferencji prasowej cztery kryteria, które według niego są “minimum bezpartyjnej prezydentury”. Po pierwsze prezydent powinien wetować ustawy, które nie przeszły normalnego cyklu legislacji, ustawy wymierzone w środowisko naturalne, oraz ustawy nakładające na samorządy nowe obowiązki bez wskazania źródeł finansowania i zabierające samorządom. Drugie kryterium to zatrudnienie na kluczowych stanowiskach w Kancelarii Prezydenta osób bezpartyjnych. Hołownia chce też, by prezydent złożył w NIK wniosek o przeprowadzenie kontroli w instytucjach państwowych i samorządowych w zakresie zatrudniania w nich pracowników według klucza partyjnego. Czwarte kryterium to powołanie ciała złożonego z samorządowców, które doradzałoby prezydentowi w przypadku aktów prawnych dotyczących samorządów.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply