Europoseł PiS Patryk Jaki odnotowując 412. rocznicę bitwy pod Kłuszynem wspomniał o udziale w niej „Ukraińców” Prawdopodobnie chodziło mu o Kozaków.

W poniedziałek przypadała 412. rocznica bitwy pod Kłuszynem, jednego z najświetniejszych zwycięstw wojsk Rzeczypospolitej. Europoseł PiS poświęcił rocznicy wpis na Twitterze, w którym przypisał „Ukraińcom” udział w bitwie.

„Dziś rocznica wielkiego zwycięstwa Rzeczypospolitej (z udziałem Ukraińców) nad 6-krotnie większą armią rosyjską. Jedno z największych zwycięstw polskich, było w czasach PRL pomijane, a w PRL-bis umniejszane, aby +nie drażnić Rosji+. A ja lubię ich drażnić” – napisał Jaki.

Jego wpis zebrał ponad 800 komentarzy, z których większość krytycznie odnosiła się do przypisania „Ukraińcom” udziału w bitwie pod Kłuszynem. „Bardzo pana szanuję ale proszę nie rewidować historii dla potrzeb bieżącej polityki. W bitwie pod Kłuszynem oprócz Polaków nie bylo Ukraińców tylko, jeśli, to Rusini. Inny koncept” – brzmiał jeden z łagodniejszych komentarzy.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę Jakiemu, że „w XVII wieku nie było żadnych Ukraińców, ale Rusini”.

Jaki w polemice z duchownym napisał m.in., że Ukraińcy „mają prawo się odwoływać do dziedzictwa Rusinów, Kozaków, Siczy etc”.

CZYTAJ TAKŻE: Czy każdy Rusin był Ukraińcem? Przemówienie sejmowe rusińskiego posła Mychaiła Baczyńskiego z 1931 roku

4 lipca 1610 roku w bitwie pod Kłuszynem wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego pokonały wielokrotnie bardziej liczne wojska moskiewsko-szwedzkie. Jak pisał na naszym portalu dr Radosław Sikora, w składzie wojsk polskich walczyły cztery roty Kozaków o etatowej liczebności 400 koni. Decydujący o polskim zwycięstwie był jednak udział husarii. „W tej bitwie husaria wspięła się na absolutne wyżyny możliwości kawalerii” – pisał dr Sikora. Zwycięstwo pod Kłuszynem otworzyło Polakom drogę do Moskwy.

CZYTAJ TAKŻE: Kłuszyn a Grunwald

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz