Polskie władze są gotowe wysłać do Grecji strażaków w związku z tragicznymi pożarami lasów w tym kraju.

W związku z tragicznymi pożarami greckie władze poprosiły inne kraje o pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polskie władze są gotowe wysłać pomoc do Grecji a prezydent Duda ogłosił we wtorek, że do Grecji pojadą dwa zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej.

Pan Minister Joachim Brudziński zapewnił mnie przed chwilą, że do Grecji pojadą 2 zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej (podobne jak te wysłane do Szwecji) celem wsparcia akcji ratunkowo-gaśniczej. – napisano na prywatnym koncie Andrzeja Dudy na Twitterze.

Jak podkreśliło MSWiA w swoim komunikacie, każdorazowo przed podjęciem decyzji o wysłaniu polskich strażaków poza granice kraju, brana jest pod uwagę aktualna sytuacja pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Wyjazd strażaków do Grecji jest jeszcze uzależniony od potwierdzenia potrzeby pomocy przez stronę grecką.

Przypomnijmy, że w wyniku najtragiczniejszych od ponad 10 lat pożarów lasów w Grecji zginęło co najmniej 74 osoby, w tym dwoje Polaków. Pożary szaleją szczególnie w nadmorskiej okolicy wokół Aten. Sprzyjają im wiatry wiejące z prędkością 100 km/h, które powodują, że ogień przenosi się błyskawicznie na domy a także samochody, w których giną uwięzieni przez płomienie ludzie. Wielu szuka ocalenia dosłownie uciekając do morza.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kilka dni temu Polska wysłała dwa zespoły modułowe Straży Pożarnej do Szwecji, która także poprosiła o zagraniczną pomoc. 139 Polaków mających do dyspozycji 44 wozy ratowniczo-gaśnicze przybyło w poniedziałek do miejscowości Sveg, która jest bazą polskiej ekipy. Media obiegły nagrania z przejazdu polskich strażaków przez Szwecję. Na filmach widać tłumy ludzi stojących na trasie przejazdu i pozdrawiających Polaków. Polskich kolegów po fachu witali także szwedzcy strażacy.

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

Kresy.pl / mswia.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz