Polscy strażacy wysłani do Szwecji, by pomagać w gaszeniu pożarów lasów, nieoczekiwanie spotkali się tam z entuzjastycznym przyjęciem.

W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa 139 polskich strażaków, którzy będą pomagać szwedzkim ratownikom w gaszeniu największych pożarów lasów we współczesnej historii Szwecji. Polscy strażacy zabrali ze sobą 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi zmaga się cała Skandynawia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podała Straż Pożarna, wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Po przepłynięciu Bałtyku promem ze Świnoujścia do Malmoe, konwój polskich pojazdów wyruszył szwedzkimi drogami do miejscowości Sveg, gdzie Polacy będą mieli swoją bazę. Konwój dotarł do celu w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym, posiadając własne namioty i wyżywienie, oraz medycznym – w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni.

Media obiegły nagrania z przejazdu polskich strażaków przez Szwecję. Na filmach widać tłumy ludzi stojących na trasie przejazdu i pozdrawiających Polaków. Polskich kolegów po fachu witali także szwedzcy strażacy.

Całą drogę widzieliśmy tłumy, tysiące ludzi, którzy wyszli nam na przywitanie. Byliśmy zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się aż takiego ciepłego przyjęcia. Ludzie całymi rodzinami wychodzili na trasę naszego przejazdu. Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania wobec nas też będą wysokie. Damy z siebie, co najlepsze – powiedział radiu RMF FM starszy kapitan Grzegorz Borowiec.

„Szwecja nie jest sama w walce z ogniem” – napisał szwedzki dziennik Aftonbladet, wskazując, że nie tylko Polacy odpowiedzieli na prośbę szwedzkich władz. Strażaków przysłała także Dania, a Francja, Włochy, Niemcy i Litwa przysłały w sumie 12 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Polska ekipa jest jednak najliczniejsza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przybycie Polaków do Szwecji doczekało się nawet memów porównujących polski konwój do husarii czy wykorzystujących motywy z tolkienowskiego Władcy Pierścieni.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny pożar ośrodka dla uchodźców w Szwecji [+VIDEO]

Kresy.pl / Straż Pożarna / RMF FM / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Yogi
    Yogi :

    Pięknie, Szwedzi jadą przyczepami kempingowymi na wypoczynek, a dzielni Polacy popylają ratować ich lasy. Kolejny ułomny naród, któremu trzeba podetrzeć tyłek? A gdzież ich wojowniczy, kolorowi ninja? Być może w podzięce polscy strażacy usłyszą parę miłych słów o rasistowskiej Polsce. Ech, Polacy to nigdy nie wyleczą się z tego durnego nadstawiania karku dla niewdzięczników.