Citizen Lab: lider AgroUnii wśród inwigilowanych Pegasusem

Grupa Citizen Lab potwierdziła kolejne dwa przypadki inwigilacji systemem Pegasus w Polsce. Według niej inwigilowani byli lider AgroUnii Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert, współautor książki o szefie MSWiA Mariuszu Kamińskim.

John Scott-Railton, badacz z organizacji Citizen Lab działającej przy Uniwersytecie w Toronto, ujawnił we wtorek na Twitterze, że zidentyfikowano kolejne dwie osoby, które w Polsce były inwigilowanie oprogramowaniem Pegasus. Mają to być lider AgroUnii Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwejgiert, współautor książki o Mariuszu Kamińskim.


 

O sprawie napisała także we wtorek agencja Associated Press. Jak czytamy, Kołodziejczak miał być inwigilowany w maju 2019 roku, kilka miesięcy przed wyborami do Sejmu. Według AP Kołodziejczak miał w tym czasie nadzieję, że jego ugrupowanie stanie się formalną partią polityczną. Agencja zauważa, że groziło to odebraniem głosów rolników Prawu i Sprawiedliwości.

Szwejgiert miał zostać zhakowany 21 razy od końca marca do czerwca 2019 roku. Włamania miały rozpocząć się po tym, jak on i jego współpracownicy wysłali pytania do polskiego rządu dotyczące Mariusza Kamińskiego.

Poproszony przez AP o komentarz rzecznik ministra-koordynatora Stanisław Żaryn zapewnił, że inwigilacja jest prowadzona tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z prawem. Powiedział, że ze względu na ograniczenia prawne nie może podać żadnych szczegółów, czy konkretna osoba była inwigilowana.

Michał Kołodziejczak skomentował doniesienia o inwigilowaniu go na antenie TVN24. Mówił, że jest zszokowany. “Teraz mam wrażenie, że Kaczyński był ze mną przy stole, był ze mną w konfesjonale, był ze mną w kościele, był ze mną w łóżku, przy łóżku, przy różnych rozmowach. I to w momencie, kiedy byliśmy dla niego zagrożeniem” – powiedział szef AgroUnii.

Jak informowaliśmy, według Citizen Lab Pegasusem inwigilowano w Polsce  telefony Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek i senatora PO Krzysztofa Brejzy. Ten ostatni miał być inwigilowany w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku. Cyberataki trwały od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Brejza był w tym czasie szefem sztabu PO przed wyborami do Sejmu i Senatu. Wykorzystanie systemu Pegasus przeciw Krzysztofowi Brejzie potwierdziła też Amnesty International.

Senat powołał Komisję Nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji oraz reformy służb specjalnych. Politycy PO sugerowali, że domniemanej inwigilacji dokonywały polskie służby specjalne.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał doniesienia o inwigilowaniu Brejzy „całkowitymi bzdurami” i „aferą z niczego”.

Kresy.pl / apnews.com / wiadomosci.wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply