Biedroń zakłada partię „Wiosna”

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w konwencji nowo powstającej partii byłego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Nowa partia będzie nosiła nazwę „Wiosna”.

Konwencję „Wiosny” zorganizowano na warszawskim Torwarze. Jak podaje PAP, założyciel partii tłumaczył w swoim przemówieniu, że „w Polsce zbyt długo trwa mroźna zima”, z którą trzeba skończyć. „To my jesteśmy świeżością, to my jesteśmy tą wiosną, to my wniesiemy świeżość do polskiej polityki”. – zapowiadał Biedroń.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z przemówienia byłego prezydenta Słupska wynika, że „Wiosna” postawiła w swoim programie nacisk na sprawy obyczajowe, socjalne i ekologię. Biedroń zapowiedział, że w przypadku wejścia do Sejmu jego partia złoży 13 projektów ustaw. Ma się w nich znaleźć legalizacja aborcji „na żądanie” do 12. tygodnia, dostęp do antykoncepcji, w tym wczesnoporonnej, pełne finansowanie in vitro. „Wiosna” chce także renegocjacji konkordatu, likwidacji funduszu kościelnego, opodatkowania „tacy” oraz wycofania nauczania religii ze szkół. W zamian w szkołach miałaby się pojawić „rzetelna edukacja seksualna”.

Robert Biedroń zapowiedział również likwidację kopalń węgla do 2035 roku w ramach walki ze smogiem, utworzenie urzędu „rzecznika praw przyrody”, likwidację hodowli zwierząt futerkowych, wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach i wstrzymanie „bezmyślnej wycinki” drzew.

Lider „Wiosny” chce także zagwarantowania dostępu do lekarza-specjalisty w ciągu 30 dni. Po tym czasie każdy będzie mógł pójść do lekarza w sektorze prywatnym, a zapłaci za to NFZ. Każda kobieta niezależnie od miejscowości ma otrzymać dostęp do „bezpiecznej” opieki medycznej. Były prezydent Słupska postulował również rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko bez względu na dochody oraz ustalenie płacy minimalnej na poziomie 60 proc. średniej krajowej. Według niego uproszczeniu powinno ulec prawo podatkowe.

Biedroń zapowiedział również powołanie „komisji sprawiedliwości i pojednania”, która rozliczy tych, którzy „dopuścili się naruszenia podstawowych praw i wolności zapisanych w konstytucji”. Obiecywał odpartyjnienie spółek skarbu państwa i pełną jawność życia publicznego. „Wiosna” ma przedstawić też projekt ustawy o likwidacji Rady Mediów Narodowych i nowelę ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Zdaniem organizatorów konwencji brało w niej udział ponad 7 tys. osób z całej Polski.

PRZECZYTAJ: Wybory do PE: formacja Biedronia na podium, Kukiz’15 pod progiem wyborczym [SONDAŻ]

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz