W piątek odbyła się prawie godzinna telefoniczna rozmowa prezydentów Polski i USA. Rozmawiano m.in. o odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

W wystąpieniu opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał w piątek z prezydentem USA Joe Bidenem.

Prezydent RP wyraził nadzieję, że Ukraina “już niedługo będzie mogła się odbudować” z pomocą Unii Europejskiej i całego świata. “Między innymi na ten temat, na temat odbudowy Ukrainy, a przede wszystkim o obecnej sytuacji na Ukrainie przed chwilą przez godzinę rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych” – poinformował.

Andrzej Duda nazwał rozmowę “bardzo długą i bardzo szczegółową”, podczas której omówiono “wszystkie ważne tematy”. Według prezydenta Joe Biden był zainteresowany polskim spojrzeniem na sytuację związaną z wojną na Ukrainie.

Według prezydenta RP Polska jako państwo graniczące z objętą wojną Ukrainą ma obecnie szczególne znaczenie w NATO i “na które NATO zwraca obecnie szczególną uwagę”.

PRZECZYTAJ: Płk Macgregor: Stoltenberg interweniował, by Polska nie udostępniała lotnisk Ukraińcom

“Podzieliłem się z panem prezydentem moją wiedzą, przedstawiłem mu sytuację tak jak my ją znamy i jak my ją postrzegamy, jakie działania NATO może podejmować, żeby pomóc Ukrainie” – mówił Andrzej Duda zaznaczając, że chodzi głównie o “zadania charytatywne”.

Duda przekazał, iż Joe Biden zapewnił go, iż “artykuł 5. działa i Stany Zjednoczone razem z pozostałą częścią NATO gwarantują nasze bezpieczeństwo”.

Prezydent RP zaznaczał, że nie może w szczegółach mówić o rozmowie z Joe Bidenem z powodu tego, iż jest objęta tajemnicą.

Amerykańska telewizja Fox News dowiedziała się, że do Polski wybiera się w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, a w poniedziałek wiceprezydent USA Kamala Harris.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Francji. “Putin chce całej Ukrainy”


Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply