W ramach protestu przeciwko tzw. Piątce dla zwierzą, rolnicy, hodowcy i zrzeszające ich organizacje, m.in. AGROunia, przeprowadzą akcję blokowania dróg. Planują zablokowanie około 100 tras w całym kraju, a także przejść granicznych.

W środę 7 października przed południem, zgodnie z zapowiedziami rolników i zrzeszających ich organizacji, na terenie całej Polski mają odbyć się protesty przeciwko procedowanej w parlamencie “Piątce dla zwierząt”, zakładającej m.in. znaczne ograniczenie uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt na futra. Chcą zaprzestania dalszych prac legislacyjnych nad tym projektem. Ich głównym elementem mają być blokady dróg.

Organizatorzy zapowiadają, że podczas protestu chcą zablokować łącznie około 100 tras i ostrzegają, że „Polska stanie”. Nie chcieli jednak ujawnić szczegółów, w tym miejsc, gdzie będą protestować. Wiadomo tylko, że początek akcji zaplanowano na godzinę 10:00 i że obejmie ona głównie Wielkopolskę, Podlasie, Lubelszczyznę, a także Pomorze i centralną Polskę. Poza blokadami ważnych tras, w tym tranzytowych, protestujący zamierzają zablokować także część przejść granicznych.

 

„Większość Podlasia będzie zablokowana, praktycznie cała Wielkopolska, wiele ciągów w województwie łódzkim, zablokowane będą ważne ciągi na Pomorzu, a także województwo lubelskie w dużej części” – wylicza Michał Kołodziejczak z AGROunii, która jest jednym z głównych organizatorów, obok OPZZ i przedstawicieli branży futrzarskiej. Kołodziejczak zaznacza jednak, że tym razem nie będzie protestów w Warszawie. Rolnicy chcą jednak zorganizować tam kolejny, duży protest w przyszły wtorek, 13 października.

„Będziemy protestowali do momentu, aż zostaniemy dopuszczeni do głosu” – powiedział w rozmowie z portalem WP.pl Szczepan Wójcik, jeden z liderów branży futrzarskiej w Polsce. „Będziemy na autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach krajowych. Blokady będą w całej Polsce. Będziemy to robili tak długo, aż te szkodliwe ustawy nie zostaną wycofane.

Przeczytaj: „Rz”: zakaz uboju rytualnego mocno uderzy w eksport mięsa z Polski

Organizacje rolnicze liczą, że w przyszłym tygodniu w Warszawie będzie protestować zjedzie nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Według nieoficjalnych informacji rozważana jest też opcja zablokowania listopadowego kongresu PiS, podczas którego ma dojść do zatwierdzenia wyboru Jarosława Kaczyńskiego na prezesa partii.

Tydzień temu rolnicy i hodowcy zorganizowali protest w Warszawie pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!”. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie i sympatycy AGROunii, politycy Konfederacji i przedstawiciele branży futrzarskiej. Pojawił się też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także zawieszona w prawach członka PiS posłanka Teresa Hałas. Media szacowały, że w proteście wzięło udział ponad tysiąc osób. Protestujący przeszli najpierw pod Sejm. Niesiono m.in. transparenty z napisami: „Pogrzeb polskiego rolnictwa”, „Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego”, a także wieńce pogrzebowe i trumnę z napisem „Hodowle polskie idą do piachu”. Później udali się przed Pałac Prezydencki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei we wtorek rolnicy wyrazili swój sprzeciw wobec nominacji polityka Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorza Pudy, na ministra rolnictwa, zastawiając drzwi wejściowe do resortu belami słomy. Organizacje rolnicze twierdzą, że Puda nie jest kompetentny w sprawach ich sektora, a ostatnio popierał uchwalenie przez sejm ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych (poza królikami) oraz tak zwanego uboju rytualnego na eksport. Rolnicy uważają to za uderzenie w swoje interesy.

Nowela autorstwa PiS, która została uchwalona w pod koniec września, wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ogranicza także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększa też kompetencje organizacji pozarządowych. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 356 posłów, czyli więcej niż większość wymagana do odrzucenia ewentualnego weta prezydenta.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply