Polska prowadzi negocjacje w sprawie zakupu kolejnych śmigłowców Black Hawk z zakładów PZL Mielec. Prezes firmy, Janusz Zakręcki, potwierdził, że rozmowy są w toku, jednak ich szczegóły pozostają poufne. Produkowane w Polsce maszyny już odgrywają kluczową rolę w różnych operacjach, także w ekstremalnych warunkach.
Jak poinformował w piątek Portal Obronny, trwają rozmowy dotyczące pozyskania przez Polskę kolejnych śmigłowców S-70 Black Hawk produkowanych w zakładach PZL Mielec. Informację tę potwierdził prezes zarządu i dyrektor naczelny firmy, Janusz Zakręcki, w rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem. „Są to niestety rozmowy prowadzone w trybie zastrzeżonym. Nie mogę dużo więcej na ten temat mówić” – powiedział Zakręcki.
Prezes PZL Mielec podkreślił ich przewagę nad innymi śmigłowcami gaśniczymi: „Wyższością tego śmigłowca nad innymi maszynami gaśniczymi jest to, że doskonale radzi sobie w bardzo trudnych warunkach, w których działa, czyli pożar, wysoka temperatura… To wymaga, aby mieć mocne silniki, dobre łopaty, aby szybko się wznosić w tych warunkach”.
Dodał również, że Black Hawk posiada „bardzo duży zbiornik podkadłubowy, prawie cztery tysiące litrów. To pokazują te słynne obrazki z pompowania basenów. Niejeden został opróżniony w mgnieniu oka, gdyż napełnianie zbiornika trwa około 40 sekund”.
Na początku marca informowaliśmy, że w zakładach PZL-Świdnik zakończono montaż pierwszego wielozadaniowego śmigłowca AW149 dla Wojska Polskiego. Maszyna, będąca częścią kontraktu na 32 egzemplarze, przeszła do etapu prób w locie. Produkcja kolejnych egzemplarzy trwa.
W środę, 26 lutego 2025 roku, w zakładach Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik, należących do Leonardo Helicopters, zauważono pierwszy śmigłowiec AW149 zmontowany w Polsce. Jest to pierwsza maszyna tego typu, która powstała w kraju w ramach realizacji kontraktu na 32 egzemplarze przeznaczone dla Wojska Polskiego.
Pierwsze trzy śmigłowce z zamówienia zostały wcześniej zmontowane we włoskich zakładach Leonardo w Varese-Venegono. Fotografia maszyny ze Świdnika, wykonana przez spottera lotniczego Wiktora Sawickiego, pojawiła się na platformie społecznościowej X, wzbudzając duże zainteresowanie w środowisku lotniczym.
Kresy.pl/Portal Obronny
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!