W sobotę polskie MSZ odpowiedziało na wątpliwości Kijowa dotyczące nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej penalizację „kłamstwa wołyńskiego”.

Resort spraw zagranicznych wydał komunikat, w którym napisano: W związku z komunikatem MSZ Ukrainy w sprawie uchwalenia 26 stycznia 2018 roku przez Sejm RP ustawy „o zmianie ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że proces legislacyjny wyżej wymienionego aktu prawnego nie został zakończony.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podkreślono, że intencją wnioskodawców ustawy jest przeciwdziałanie negowaniu lub umniejszaniu odpowiedzialności sprawców zbrodni dokonanych przez formacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką. Zaznaczono także, że odnosi się jedynie do osób, które publicznie i wbrew faktom zaprzeczają ww. zbrodniom. Podkreślamy, że działalność naukowa i artystyczna nie stanowi przestępstwa w rozumieniu omawianej ustawy.

ZOBACZ TAKŻE: Wjatrowycz o ustawie o „kłamstwie wołyńskim”: z moimi poglądami w Polsce trafiłbym do więzienia

Polska dyplomacja zaznaczyła również, że Warszawa potwierdza swoją wolę budowania strategicznego partnerstwa z Ukrainą. Jednakże, co wielokrotnie podkreślaliśmy, partnerstwo to musi być oparte na prawdzie – podkreślono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińska dyplomacja uznaje penalizację „kłamstwa wołyńskiego” za upolitycznianie historii i straszy pogorszeniem stosunków polsko-ukraińskich.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy jest głęboko zmartwione faktem uchwalenia 26. stycznia 2018 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy „O zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i innych ustaw” – napisano w piątek w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa.

W komunikacie wyrażono żal, że ukraińska tematyka „ponownie jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej w Polsce”, a historię stosunków polsko-ukraińskich „upolitycznia się”.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Ustawka PIS, dała marchewkę na kiju. Środowiska historyczne i kresowe będą ją gonili, ciesząc się, że już ją ma (który to już raz). Pamiętam jak było z uchwałą o ludobójstwie, którą senat skrzętnie nazwał znamionami. Następny hattrick Kaczyńskiego, dobrze wie, że senat albo odrzuci w całości ustawę, albo wykroi ją na potrzeby ukraińców. Aż chce się krzyczeć, najlepiej po angielsku, żeby to poszło w świat HOW MANY TIMES YET.