W wywiadzie dla amerykańskiej agencji informacyjnej Reuters, polskie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wezwał państwa UE by nie ocieplały relacji z Rosji.

„Wygląda na to, że niektórzy europejscy przywódcy nie zdają sobie sprawy, że ich działania są odczytywane jak próba ocieplenia relacji, a jeśli zdają sobie sprawę, to ich polityka jest błędna” – tak Przydacz skomentował relacje między Rosją a państwami Unii Europejskiej w ostatnim okresie.

„Nie ma potrzeby zapraszać rosyjskich przywódców na różne przyjęcia czy tańczyć razem… wprowadzono środki wpływające na Rosję by odeszła od swojej agresywnej polityki w Europie Wschodniej… i [Rosja] nie wykonała nawet pół kroku, by się wycofać” – powiedział Przydacz.

Wiceszef polskiej dyplomacji domagał się by nowe kierownictwo Unii Europejskiej wysłuchało opinii państw Europy Środkowowschodniej i państw bałtyckich, argumentując to ich bliskością geograficzną wobec Rosji i doświadczeniami historycznymi.

Przydacz uznał uproszczenie nabywania paszportów Federacji Rosyjskiej przez mieszkańców separatystycznych, nieuznawanych „republik ludowych” w Donbasie za objawe eskalacji agresji ze strony Moskwy i domagał się reakcji Komisji Europejskiej na ten krok rosyjskich władz.

reuters.com/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz