100-tysięczna Lida do dziś stanowi bastion polskości. W tym oddalonym około 100 kilometrów od Polskiej granicy mieście 40% mieszkańców to Polacy. Żyją tam również ci, którzy wrócili z syberyjskiego zesłania.

Nic dziwnego, że miasto i całą ziemię silnie dotknęły sowieckie represje. Wczoraj 24 mieszkańców Lidy odznaczono Krzyżami Zesłańców Sybiru nadanymi przez prezydenta Rzeczpospolitej. Uroczystość odbyła się w lidzkiej Farze – Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Odznaczeni w latach 1939-1956 byli deportowani na Syberię lub do Azji Środkowej.

W uroczystości wzięli udział: wiceszefowa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP Bożena Żelazowka wraz z kierownikiem Wydziału Zagranicznego Urzędu Janem Sroką, ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka oraz konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz wraz z innymi pracownikami grodzieńskiego konsulatu – jak relacjonuje portal Związku Polsków na Białorusi. Obecna była prezes miejscowego oddziału Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych przy Związku Polaków na Białorusi Helena Giebień oraz szefową Stowarzyszenia – Halina Jakołcewicz.

“Przyznając te odznaczenia, Polska dziękuje Wam, za zachowanie polskiej tożsamości i pielęgnowanie polskości mino nieludzkich cierpień, jakich doświadczyliście tylko za to, że jesteście Polakami. Jest to także dowód na to, że Polska o Was pamięta” – zwróciła się do Sybiraków minister Żelazowska.Odznaczonych dekorował medalami ambasador Szerepka. Podkreślał, że trzeba było czekać aż trzy lata na pozwolenie władz Białorusi na zorganizowanie uroczystości. Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzie Włodzimierz Hulaj odprawił następnie Mszę Świętą w intencji Polaków ofiar systemu sowieckiego. “Nie wyrzucajmy z naszego słownika słowa „ofiara”, gdyż pamięć o ofierze, którą złożyliście w imię wiary i tożsamości powinna być pielęgnowana przez młode pokolenia Polaków” – mówił ks. Andrzej Radziewicz kapelan miejscowych Sybirków, który w czasie kazania przybliżył ich tragiczne losy.

znadniemna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply