Przedstawiciele polskiego i litewskiego parlamentu mają wkrótce spotkać się, by rozmawiać o relacjach obu krajów. Ustalono to podczas kończącej się w polskim Sejmie konferencji przewodniczących komisji spraw zagranicznych z krajów Unii Europejskiej.

Do spotkania ma dojść w litewskim uzdrowisku w Druskiennikach. Mają w nim wziąć udział szefowie komisji spraw zagranicznych sejmów i senatów obu państw.

Polsko-litewskie relacje zaogniły się w wyniku ostatnich zmian w litewskim prawie oświatowym. Mniejszość polska na Litwie argumentuje, że nowe przepisy w znacznym stopniu ograniczają działalność polskich szkół. W niedzielę premier Donald Tusk spotkał się w Połądze z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem. Politycy powołali zespół, który ma zająć się sytuacją polskich szkół na Litwie.

Relacje między oboma krajami były także tematem krótkiego spotkania szefów komisji spraw zagranicznych polskiego Sejmu i litewskiego Sejmasu w Warszawie. Przewodniczący komisji polskiego Sejmu Andrzej Halicki z PO potwierdził, że obaj politycy umówili się na kolejne spotkanie w Druskiennikach. „Nie sprecyzowałem, kiedy spotkamy się w Druskiennikach, ale ustalimy to wspólnie i poinformujemy o tym, bo mamy nadzieję, że to spotkanie odbędzie się jeszcze w ramach tej kadencji Sejmu czyli przed 9 października“ – powiedział Halicki.

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmasu Emanuelis Zingeris podkreślił do spotkania przedstawicieli parlamentów powinno dojść już po spotkaniu powołanej przez premierów obu państw wspólnej komisji. „Musimy mieć na naszych stołach ten produkt, który powstanie w tej nowej komisji, powołanej w trakcie wizyty Donalda Tuska i po spotkaniu z premierem Kubiliusem“ – dodał.

Zgodnie z nową ustawą oświatową, na Litwie od 2013 roku uczniowie szkół mniejszości narodowych będą musieli zdawać maturę z języka litewskiego jako ojczystego, a nie państwowego, czyli tak jak ich litewscy koledzy. Egzamin taki jest trudniejszy, co może rzutować na wyniki matur i szanse ubiegających się o przyjęcie na studia. Przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie uważają, że również inne zapisy nowej ustawy oświatowej są szkodliwe dla polskiego szkolnictwa w tym kraju.

Obaj politycy wydali po spotkaniu w Warszawie wspólne oświadczenie. Zaapelowali w nim do społeczeństw Polski i Litwy o „umacnianie solidarności obu narodów w budowie nowoczesnej przyszłości Unii Europejskiej w XXI wieku”. Podkreślili, że oba społeczeństwa powinny opierać się nie na nieporozumieniach etnicznych, ale na ideach wolności i praw człowieka.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply