Pochodzący z województwa opolskiego wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiada stworzenie w nim najnowocześniejszego zakładu karnego w Europie.

Patryk Jaki chce stworzyć nowe więzienie w Brzegu Opolskim. Nowy zakład karny ma zająć 10 hektarów powierzchni. Znajdą się tam bloki z celami ale też hale produkcyjne, a być może także szpital. Idea jaka przyświeca budowie nowego więzienia zakłada bowiem, by w możliwie dużym zakresie osadzeni sami zarabiali na swoje utrzymanie wykonując konkretną pracę. W nowym zakładzie ma znaleźć się miejsce dla 1,5 tys. skazanych, a kilkuset z nich będzie wykonywać codzienną pracę produkcyjną.

Wiceminister sprawiedliwości twierdzi nawet, że nowy zakład karny będzie kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki. „W zależności od ostatecznej opcji, na terenie zakładu w Brzegu, w miejsce szpitala może powstać dodatkowa hala produkcyjna lub pawilon dla osadzonych. To kilkaset dobrze płatnych i stabilnych miejsc pracy dla funkcjonariuszy i pracowników szpitala oraz dodatkowe miejsca pracy, które powstaną w firmach obsługujących jednostkę. To także wpływy z podatku dla miasta” – portal Onet cytuje Patryka Jakiego.

Pytany o to czy jego resort zrezygnował z wcześniej zapowiadanej budowy nowego więzienia w Opolu, wiceminister potwierdził, że plan nie jest już aktualny. Zaznaczył jednak, że stało się tak na skutek decyzji samych władz miasta, którą określił jako niezrozumiałą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Istniejący na naszym terenie zakład karny jest z pewnością zabytkowy, ale też zwolniony z konieczności płacenia podatku. Mieści się w centrum Brzegu, więc mam nadzieję, że po przeprowadzce uzyskamy atrakcyjne miejsce dla potencjalnych inwestorów” – mówił z kolei burmistrz Brzegu, Jerzy Wrębiak. Obecnie w Brzegu funkcjonuje Zakład Karny składający się z budynków wzniesionych jeszcze XIX a nawet XVIII wieku. Może przyjąć maksymalnie 375 skazanych.

Przetarg na budowę nowego więzienia ma zostać ogłoszony w przyszłym roku. Budowa ma zostać zrealizowana przed końcem 2021 r.

Czytaj także: Świadek Komisji Weryfikacyjnej: Robotnicy z Ukrainy straszyli, że zrobią nam „drugi Wołyń” [+VIDEO]

opole.onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz