Węgry: Orban potępia masakrę w Buczy

Węgry popierają międzynarodowe śledztwo, mające na celu ustalenie, kto jest odpowiedzialny za mordy w Buczy na Ukrainie – takie stanowisko premiera Węgier ,Viktora Orbana, przedstawił jego rzecznik.

W sobotę Bartalan Havasi, rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana zaznaczył, że szef węgierskiego rządu potępia masakrę w Buczy pod Kijowem.

„Węgry w każdy możliwy sposób popierają międzynarodowe śledztwo, mające na celu ustalenie, kto jest odpowiedzialny za mordy” – powiedział Havasi, cytując stanowisko Orbana. Przypomniał też środowe wystąpienie premiera dla dziennikarzy, w którym powiedział on, że to Rosja zaczęła wojnę i zaatakowała Ukrainę, co jest aktem agresji.

„To wspólne stanowisko Unii Europejskiej, a Węgry podzielają to stanowisko” – powiedział rzecznik, cytując premiera Węgier. „Co się tyczy wszystkich zbrodni, uważam, że każda z nich musi zostać zbadana; (…) cywile muszą być chronieni we wszelkich okolicznościach, jakiekolwiek zbrodnie popełnione przeciwko ludności cywilnej muszą zostać zdecydowanie potępione, a takie przypadki muszą zostać zbadane”.

Czytaj także: Węgry: Nie będziemy mieszać się do wojny. Nie przekażemy broni Ukrainie

Dodajmy, że na końcu oficjalnego komunikatu rządu Węgier na ten temat przywołano niedawną wypowiedź szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, przy czym, choć podano jego funkcję, nie wymieniono jego nazwiska.

W piątkowym wywiadzie, prezes głównej polskiej partii rządowej, Prawo i Sprawiedliwość, skrytykował węgierskiego premiera, Viktora Orbana za to, że, jego zdaniem, nie jest on gotów potępić Rosji z powodu mordów popełnionych w Buczy na Ukrainie” – czytamy na stronach rządu Węgier.

Jak pisaliśmy, wicepremier i szef PiS, odnosząc się do polityki premiera Węgier Viktora Orbana wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę powiedział, że należy zastanowić się nad relacjami z Węgrami. – Nie ukrywam, że to wszystko jest bardzo smutne. Moja ocena jest jednoznaczna – negatywna – mówił Kaczyński. Przyznał, że jego podejście może się zmienić pod warunkiem, że „Viktor Orban się zmieni”.

W środę Viktor Orban został zapytany o rosyjską zbrodnię na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem. Stwierdził, że należy wszystkie doniesienia na ten temat sprawdzić w sposób niezależny, gdyż – jak się wyraził – „żyjemy w czasach masowej manipulacji”.

Zobacz także: Der Spiegel: BND ma dowody, że rosyjskie zbrodnie w Buczy nie były przypadkowe

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko zarzucił węgierskim władzom, że po niedawnych wyborach na Węgrzech przeszły do etapu „pomocy Putinowi w kontynuowaniu agresji na Ukrainę, cywilizowany świat i wartości chrześcijańskie”.

miniszterelnok.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply