Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan uważa, że przywódca Chińskiej Republiki Ludowej powinien osobiście porozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim.

Deklarację taką Sullivan wypowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej, jak donosi ukraiński portal Censor.net. „Zachęcaliśmy prezydenta Xi do rozmów z prezydentem Zełenskim, uważając, że ChRL i prezydent Xi osobiście powinni wysłuchać bezpośrednio ukraińskiego punktu widzenia, a nie tylko rosyjski punkt widzenia tej kwestii” – powiedział doradca prezydenta USA.

Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone faktycznie opowiadają się za przeprowadzeniem rozmowy przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej i prezydenta Ukrainy i dawały temu wyraz publicznie. 

Jednocześnie Sullivan poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena skontaktowała się w poniedziałek z ukraińskimi kolegami. Według niego Kijów nie otrzymał jeszcze oficjalnego potwierdzenia telefonu z Chin. W tym kontekście przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że kontakt dojdzie do skutku, a podejście ChRL do kwestii wojny Rosji z Ukrainą będzie bardziej wyważone.

„Mamy nadzieję, że to nadal będzie powstrzymywać ich [Chińczyków] przed wyborem udzielenia pomocy wojskowej Rosji” – podsumował Sullivan.

Chiny od początku konfliktu zachowują dystans wobec konfliktu jaki Rosja rozpoczęła na Ukrainie. Z jednej strony Pekin pokreśla znaczenie suwerenności i integralności terytorialnej państw. Z drugiej postrzega Ukrainę jako amerykańskiego proxy, przez terytorium którego USA i ich sojusznicy dokonują ekspansji w Europie Wschodniej, zagrażając egzystencjalnym interesom Rosji.

Do tej pory ChRL nie zdecydowała się na sprzedawanie Rosji uzbrojenia. Chińskie instytucje finansowe wycofały się generalnie ze współpracy z Rosjanami obawiając się działania sankcji nałożonch przez Waszyngton.

Chiny stały się jednak znaczącym odbiorcą rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego. W tym pierwszym przypadku Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską jako główny dostawca na chiński rynek.

Chiny opracowały niedawno swój plan pokojowy dla zakończenia wojny na Ukrainie. Nie został one jednak podjęty przez Ukraińców i wywołał krytykę na Zachodzie.

censor.net/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz