Ukraiński resort obrony chce jak najszybciej zakończyć prace nad operacyjno-taktycznym kompleksem rakietowym Sapsan i jak najszybciej wprowadzić go do służby. Program dostał najwyższy priorytet.

W ubiegłym miesiącu resort obrony Ukrainy poinformował, że na bieżący rok zaplanowano podpisanie kontraktu na wyprodukowanie pierwszej eksperymentalnej baterii ukraińskiego operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego (OTRK; zasadniczo tożsame z rakietowym systemem balistycznym krótkiego zasięgu) Sapsan.

Ukraiński minister obrony, Andrij Taran zaznaczył, że cały projekt jest już gotowy w ponad 80 procentach i teraz trzeba poczynić ostatnie kroku i zakończyć prace. Dodał, że prace nad OTRK Sapsan mają najwyższy priorytet.

Przeczytaj: Ukraińcy zapowiadają finansowanie dla programu Hrim-2, porównywanego z rosyjskimi Iskanderami

W komentarzu dla ukraińskiego serwisu Defense Express, wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Myroniuk powiedział, że pierwsza bateria systemu Sapsan będzie składać się z dwóch wyrzutni i pojazdu ładującego, a także z dwóch pojazdów-punktów sterowania i dowodzenia, na poziomie dowódcy baterii i na poziomie dowódcy dywizjonu. Dzięki temu, możliwe ma być przeprowadzenie wszelkich koniecznych testów strzeleckich i w zakresie organizacji łączności i dowodzenia. Ma to również przyspieszyć czas wejścia tego systemu uzbrojenia do służby.

„Ministerstwo obrony jest zainteresowane maksymalnym przyspieszeniem tego projektu. Dlatego zrobiliśmy taki krok, jaki pozwoli maksymalnie oszczędzić czas testowania kompleksu. To pozwoli przyjąć ten OTRK na stan uzbrojenia już w przewidywalnej przyszłości, bo Sapsan to broń, która jest potrzebna wojsku już dziś” – powiedział Myroniuk.

Operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy Sapsan (ukr. Sokół wędrowny) jest przeznaczony do atakowania stacjonarnych celów pojedynczych i zgrupowanych na dystansie od 50 do 280 km. Wersja eksportowa nosi nazwę Hrim-2/Grom-2. Głowica bojowa rakiety ma ważyć 480 kg i może być zrobiona w typie monoblokowym (głowica odłamkowo-burząca lub penetrującą odłamkowo-burzącą) lub kasetowym. Rakieta ma posiadać inercyjny system kontroli lotu, a także inne systemy nawigacji i naprowadzania różnego typu, m.in. radarowe i opto-elektroniczne.

Projekt przewiduje też stworzenie nowej, własnej rakiety o zasięgu do 300 km. Wiadomo, że jak dotąd z powodzeniem zakończono testy silnika. Zaprezentowano też głowicę samonaprowadzającą: radarową aktywną i pasywną oraz optyczną. Ukraińskie media dodają, że zarzucono dotychczasową koncepcję zamontowania systemu na podwoziu od ChKBM i prawdopodobnie zostanie wykorzystane podwozie zagraniczne. Miałoby ono stać się uniwersalne (różniąc się liczbą kół) dla wszystkich wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraina bliska zakończenia prac nad własnym systemem rakietowym w typie „iskanderów”

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply