Turecko-Uzbecka Rada Współpracy Strategicznej rozpoczęła działalność

W środę odbyło się w Ankarze pierwsze posiedzenie Turecko-Uzbeckiej Rady Współpracy Strategicznej z udziałem prezydentów obu państw.

Powołanie Rady uzgodniono w 2018 r. Pierwsze jej posiedzenie odbyło się 19 lutego bieżącego roku w stolicy Turcji Ankarze. Przywódca kraju goszczącego Recep Tayyip Erdogan witając zgromadzonych wyraził zadowolenie, że wzajemne relacje zacieśniają nie tylko władze dwu państw zamieszkałych przez narody tureckie, ale też przedstawiciele kręgów biznesowych. Zadeklarował swoje pełne wsparcie dla dalszego wzmacniania współpracy z Uzbekistanem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent tego środkowoazjatyckiego państwa także uczestniczył w ankarskiej konferencji. „To spotkanie jest widoczną formą istnienia strategicznych relacji wysokiego szczebla między naszymi krajami. W rzeczy samej, Rada stanie się istotną podstawą dla wdrażania priorytetowych celów i doprowadzenia obrotów handlowych między naszymi krajami do 5 miliardów dolarów [rocznie] w nadchodzących latach” – powiedział Szawkat Mirzijojew.

Jak przypomina uzbecka agencja informacyjna Uzreport współpraca między poradziecką republika a Turcją znacznie ożywiła się po śmierci wieloletniego dyktatora Islama Karimowa i objęcia władzy przez Mirzijojewa w 2016 r., który poleciał do Ankary już w październiku 2017 r. W kwietniu 2018 r. z rewizytą przybył do Taszkentu Erdogan. Polityka Mirzijojewa przynosi efekty bowiem dwustronne obroty handlowe wzrosły z poziomu 1,2 mld dol. w 2016 r. do wartości 2,5 mld dol. w 2019 r.

W Uzbekistanie działa już 1,3 tys. firm z tureckim kapitałem. Łączna wartość tureckich inwestycji w środkowoazjatyckim państwie to 500 mln dol. Uzbekistan odwiedziło w zeszłym roku 64 tys. tureckich turystów. Transport lotniczy między dwoma krajami wzrósł o 43 proc., kolejowy o 17 proc., a samochodowy o 33 proc.

Czytaj także: Po wyborach w Uzbekistanie bez większych zmian

uzreport.news/kreys.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz