Prezydent i minister spraw zagranicznych Polski podejmowali w czwatek szefa amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena. Rozmowy koncentrowały się na temacie Ukrainy i relacjach dwustronnych.
Tak wynika z wpisu jaki ukazał się na stronie warszawskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Warszawie zamieszczonym na serwisie społecznościowym X. Jednak drugim zaznaczonym tematem były relacje dwustronne. Podkreślono ideologiczny charakter i celów relacji polsko-amerykańskich.
.@SecBlinken i @SikorskiRadek poruszyli szeroki zakres kluczowych tematów dotyczących relacji polsko-amerykańskich. Ich dyskusja dotyczyła naszego wzajemnego oddania w utrzymanie wartości demokratycznych i wzmacnianie wsparcia dla Ukrainy w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej… pic.twitter.com/6AnbJc4rkA
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) September 12, 2024
Z kolei z konta polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano, że priorytetem polityki Polski, ale też USA pozostaje “zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie”.
💬 Zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie, a więc strategicznemu przedpolu całego sojuszu północnoatlantyckiego, pozostaje naszym wspólnym priorytetom i będziemy kontynuowali te wysiłki.
| Min. @sikorskiradek podczas wspólnej konferencji z Sekretarzem Stanu 🇺🇸 @SecBlinken pic.twitter.com/zwhnCSYW6x
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) September 12, 2024
W innym wpisie na X MSZ zadeklarował, iż “Polska pozostaje zwolennikiem zwiększania presji na reżim rosyjski w celu zmuszenia go do zakończenia wojny przeciwko Ukrainie. Od początku staliśmy w awangardzie wysiłków na rzecz pomocy wojskowej i nie tylko.” Minister Radosław Sikorski wytłumaczyl co rozumie jako “zwiększenie presji”: “jako Zachód powinniśmy kontynuować dostarczanie Ukrainie zawansowanych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, a także znieść ograniczenia na użycie broni dalekiego zasięgu”.
Czytaj także: Administracja Bidena szykuje się do złagodzenia ograniczeń wobec Ukraińców
“Polska jest istotną częścią sojuszu od początku konfliktu Ukrainy z Rosją. Jest tu ponad milion uchodźców z Ukrainy, to ogromny przejaw hojności. W moim przekonaniu nasze stosunki z Polską nigdy nie były lepsze.” – oceniał sam Blinken, którego słowa wypowiedzialne po spotkaniu z polskim ministrem zacytował portal wprost.pl.
“Samoloty F-16, F-35, ostatnio śmigłowce Apache, czołgi Abrams, systemy HIMARS i Patriot. Obok zacieśniającej się współpracy politycznej z Polską, USA stają się coraz istotniejszym partnerem Polski również w innych dziedzinach. Mamy rozkwit relacji gospodarczych, w tym współpracy energetycznej, wymiany handlowej oraz technologicznej.” – wtórował Blinkenowi Sikorski.
Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się także prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Także z nim szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał o Ukrainie. Jednak Kancelaria Prezydenta RP podała, że Duda zainteresowany był udziałem Amerykanów w budowie polskiej elektrowni atomowej.
🇵🇱🇺🇸 Jednym z tematów rozmowy Prezydenta @AndrzejDuda i @SecBlinken była współpraca w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, czyli wspólnego projektu budowy elektrowni na Pomorzu.
Prezydent Andrzej Duda w marcu br. złożył wizytę w Elektrowni Atomowej im. Alvina W. Vogtle w… pic.twitter.com/6aiDxUYumk
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 12, 2024
wprost.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!