W środę, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformował, że ministrowie obrony krajów paktu “zgodzili się zasadniczo wzmocnić misję szkoleniową NATO”.

Po amerykańskim ataku w rejonie lotniska w Bagdadzie i zabiciu m.in. znanego i wpływowego dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego, prezydent Donald Trump wezwał NATO do większej aktywności na Bliskim Wschodzie.

Misja szkoleniowa w Iraku jest obecnie zawieszona, Jens Stoltenberg przekazał, że  misja NATO  zostanie wznowiona w najbliższym czasie. Nie podał jednak więcej szczegółów.

Stoltenberg apelował o zwiększenie działań natowskich jeszcze w styczniu, o czym informował nasz portal: „Musimy mocno się starać i szkolić. Budować wszystko od ministerstwa obrony, instytucji, dowodzenia i kontroli, po szkolenie sił. NATO może to robić. Już to robimy, ale możemy zwiększyć skalę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z informacji przedstawionych przez pap, zwiększenie obecności Paktu Północnoatlantyckiego, ma się odbyć na zasadzie przeniesienia żołnierzy z misji kierowanej przez USA do misji NATO, na razie nie wiadomo ilu żołnierzy weźmie w tym udział.

Przypomnijmy, że na początku stycznia br. iracki parlament przyjął ustawę o wyproszeniu z kraju wszystkich oddziałów amerykańskich i ich koalicjantów. Według Reutersa nie jest ona wiążąca dla rządu, ale premier Adel Abdul Mahdi jest zwolennikiem pozbycia się obcych wojsk z Iraku. Stało się to po zabiciu przez siły USA na lotnisku w stolicy Iraku Bagdadzie dowódcę irańskich oddziałów Al-Kuds gen. Kasema Sulejmaniego. Według premiera Iraku Sulejmani był oficjalnym gościem irackiego rządu.

Kresy.pl/Forsal.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    To szkolenie będzie polegało na mordowaniu cywilnych mieszkańców Iraku? Przecież Irak nakazał im opuszczenie swojego terytorium. To jest zwyczajna okupacja i jest mi wstyd, że Polska okupuje Irak.