Podczas spotkania z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią w Kijowie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił m.in. o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba i przygotowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

Jak podał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy, podczas spotkania z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią w Kijowie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił m.in. o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba i przygotowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmawiał z Szymonem Hołownią na temat sytuacji na froncie i ataków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

„Rozmawialiśmy także o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba. Osobno omawialiśmy wyniki Światowego Szczytu Pokojowego i przygotowania do podpisania dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie” – powiedział Zełenski.

Dodał, że jest wdzięczny Polsce za wszelką udzieloną pomoc i wsparcie w przybliżaniu Ukrainy do członkostwa w UE.

Podczas przemówienia na szczycie Grupy G7 odbywającym się we Włoszech, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców krajów G7 do zwiększenia liczby ośrodków szkoleniowych zajmujących się szkoleniem ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Zdaniem Zełenskiego z każdym przywódcą „wielkiej siódemki” omawianych jest kilka spraw, których Ukraina najbardziej potrzebuje. Według niego mówimy o obronie powietrznej, a przede wszystkim o systemach Patriot, które zestrzeliwują wszystkie rosyjskie rakiety, a także o ukraińskim zasięgu i możliwości zniszczenia rosyjskich terrorystów tam, gdzie się znajdują, w tym na terytorium samej Rosji.

„Niedawne zezwolenie na użycie zachodniej broni poza naszym terytorium w celu ochrony Charkowa i innych miast wzmocniło nas przed rosyjskimi atakami. Jednak nadal szukamy dodatkowych Patriotów i musimy kontynuować te same zdecydowane kroki, które zostały podjęte w przypadku naszego zasięgu” – powiedział Zełenski.

„Proszę też o zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby przyspieszyć nasze przejście na F-16, co oznacza przyspieszenie szkolenia pilotów i zwiększenie liczby ośrodków szkolenia pilotów. A ja mam jedną wiadomość od naszych wojskowych – są wdzięczni za wszystkie pakiety wsparcia wojskowego, którego udzieliliście, i prosimy o jak najszybsze dostarczenie go Ukrainie, naszym żołnierzom” – podkreślił Zełenski.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply