Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji w Nowym Jorku

Przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku odbyło się pierwsze od dwóch lat spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Oficjalne relacje z rozmowy nie zawierają bliższych szczegółów.

Do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji, Zbigniewa Rau i Siergieja Ławrowa, doszło w środę, w kontekście przygotowań do objęcia przez nasz kraj przewodnictwa w OBWE. Miało to miejsce przy okazji obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Oficjalny komunikat strony polskiej po spotkaniu Rau-Ławrow jest bardzo lakoniczny, podaje tylko ogólne, podstawowe informacje.

„W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem.

Nieco więcej informacji podała strona rosyjska. Według komunikatu MSZ Rosji, spotkanie robocze obu ministrów na marginesie 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbyło się w związku z objęciem w 2022 roku przez ministra Rau będzie pełnił roczną funkcję przewodniczącego OBWE.

Ławrow powitał polskiego ministra przed wejściem do sali. Obaj podali sobie dłonie. Rau powiedział: „Miło tu być”.

Jak podaje MSZ Rosji, podczas spotkania obie strony wymieniły się poglądami na temat sytuacji w ramach OBWE i o tym, jak „podejść do rozwiązania zadań stojących przed” tą organizacją. Zaznaczono, że strona rosyjska zwróciła uwagę przede wszystkim na omówienie możliwości zwiększenia efektywności działania OBWE celem przywrócenia jej roli platformy równego dialogu i konstruktywnej interakcji w ramach „jednoczącej agendy”. Ławrow wyraził też nadzieję, że polskie przewodnictwo w organizacji będzie tym celom sprzyjać.

Ponadto, Rosjanie poinformowali, że podczas rozmów „poruszono także pewne kwestie dotyczące stosunków rosyjsko-polskich”, jednak nie podano żadnych szczegółów.

Spotkanie Rau-Ławrow to pierwsze dwustronne spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji od maja 2019 roku. Wówczas, w Helsinkach, z Ławrowem spotkał się ówczesny minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Tamto spotkanie było jednak relacjonowane bardziej szczegółowo.

Wcześniej, przed spotkaniem z Ławrowem, minister Rau rozmawiał m.in. z szefami dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu. Rozmowy dotyczyły konfliktu o Górski Karabach. Ławrow odbył szereg spotkań, m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także szefami MSZ Irlandii, Egiptu i Wielkiej Brytanii.

gov.pl / mid.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz