3 maja na stronie internetowej Białego Domu opublikowano wspólne stanowisko prezydenta USA i premiera Słowacji. Dotyczy ono między innymi sankcji wobec Rosji i drugiej nitki gazociągu Nord Stream.

Donald Trump przyjął 3 maja w Białym Domu premiera Słowacji Petera Pellegriniego. Jak zadeklarował amerykański prezydent głównymi tematami rozmów z Pellegrinim był handel dwustronny oraz kwestia zakupu przez Słowację amerykańskich myśliwców F-16. Trump podkreślił przed spotkaniem, że relację między USA a Słowacją są bardzo dobre. Opisał Słowaków jako “niezwykły naród”. Pellegrini stwierdził zaś, że “Stany Zjednoczone odegrały kluczową rolę w naszej walce o demokrację”. Słowacki premier zadeklarował podniesienie wydatków na obronę do 2% PKB do końca 2022 roku.

Pellegrini pojechał do USA wraz z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Miroslavem Lajčákiem. W programie ich wizyty były również odwiedziny w Muzeum Holokaustu.

Po spotkaniu Trumpa i Pellegriniego, na stronie internetowej Białego Domu zamieszczono komunikat. W jego wstępie przywołano powstanie na Słowacji przeciw III Rzeszy i jej kolaborantom do jakiego doszło w 1944 roku, “aksamitną rewolucję” z 1989 r. czyli upadek komunizmu w Czechosłowacji i dołączenie Słowacji do NATO w 2004 r., które określono jako “kamienie milowe” Słowacji na drodze do “zachodniej wspólnoty narodów”. Podkreślono, że oba państwa deklarują swoje przywiązanie do takich wartości jak “wolność indywidualna, zamożność, rządy prawa, demokracja, suwerenność i zaangażowanie w pokój i bezpieczeństwo”. W przypadku bezpieczeństwa strony zadeklarowały, że jego “najlepszym gwarantem” jest NATO ale też podkreśliły konieczność spełniania wymogu odpowiedniego poziomu finansowania swoich armii przez wszystkich członków Sojuszu.

Obok pochwały słowackiego uczestnictwa w amerykańskich interwencjach w Afganistanie i Iraku strony zdeklarowały także: “Pozostajemy zdecydowani w swoim poparciu dla suwerenności, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, włączając rewersowanie gazu na Ukrainę przez Słowację. Przedłużane sankcje przeciw Rosji muszą pozostać w sile aż nie zostaną w pełni wdrożone Porozumienia Mińskie”.

Podkreślając wagę bezpieczeństwa energetycznego w stanowisku prezydenta USA i premiera Słowacji wyrażono sprzeciw wobec drugiej nitki gazociągu Nord Stream, który nazwano “bronią geopolityczną”.

Słowacja i USA mają pogłębić współpracę na płaszczyźnie cyberbezpieczeństwa i sieci telekomunikacyjnych. Podkreślono też, że współpraca ekonomiczna między Unią Europejską a USA ma “tworzyć miejsca pracy i wzrost po obu stronach Atlantyku”.

Czytaj także: Słowacja: Parlament wzywa rząd do wstrzymania ratyfikacji genderowej konwencji stambulskiej

spectator.sme.sk/whitehouse.gov/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply