Senator Anna Maria Anders ogłosiła, że w obliczu sprzeciwów Izraela i USA, była przeciwna procedowaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

W trakcie wieczornych obrad Senatu nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, zaakceptowanej w piątek przez Sejm, przeciwko jego procedowaniu wystąpiła niespodziewanie Anna Maria Anders. Swój pogląd motywowała sprzeciwem jaki nowelizacja wzbudziła w Izraelu i USA.

„Mnie to dziwi, że nikt jakoś nie zrozumiał tego, że wprowadzenie tej ustawy do Sejmu dzień przed rocznicą dotyczącą Holocaustu spowoduje taką burzę, jaką spowodowało. Bo to jest normalne” – oceniła izraelskie reakcje Anders. Uznała, że projekt ustawy należało procedować dwa lub trzy tygodnie później, uznając najwyraźniej, że wówczas jego uchwalenie nie wzbudziłoby nagonki Tel Awiwu i protestów Waszyngtonu.

Anders bardzo krytycznie oceniła efekty działań własnej partii – „teraz to jest tragiczna, absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa. Ona jest nie tylko w Polsce, ona jest nie tylko w Izraelu, ona jest w Kongresie amerykańskim, a my wczoraj czy przedwczoraj błagaliśmy, żeby to w ogóle do Senatu nie przeszło. Także ja uważam po prostu, że to było niepotrzebne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt nowelizacji ustawy o IPN zabrania pod sankcją karną używania sformułowań o „polskich obozach zagłady” oraz sugerowania odpowiedzialności narodu polskiego za ludobójstwo Żydów dokonane w Europie przez niemiecką III Rzeszę. Jej zaakceptowanie przez Sejm wywołało natychmiastową reakcję w Izraelu. Najpierw szef jednej z opozycyjnych partii Jair Lapid stwierdził, że „były polskiego obozy zagłady”. Następnie głos zabrał sam premier Izraela, Binjamin  Netanjahu, ukazując polską ustawę w kategoriach „negowania holocaustu”. Przedstawiciel Ambasady RP w Tel Awiwie został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wywołała ona liczne komentarze w polskich i izraelskich mediach zniesławiające Polskę i naród polski.

We wtorek stanowisko Izraela poparł Dwupartyjny Zespół ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie, a w środę Departament Stanu USA, który zagroził Polsce, że nowa ustawa może mieć wpływ na dwustronne relacje, i „strategiczne interesy” naszego kraju.

wpolityce.pl/kresy.pl

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  PitKoz :

  Hańba hańba i po trzykroć hańba, Pani się chyba na odcinanie kuponów o kapitału generała wybrała do polski po rezydenturo-emeryturę za polskie pieniądze. Żal głosu na Panią w wyborach, a pinup gir-leską trzeba było zostać tam gdzie Pani była. I nie pchać się na afisz jak nie potrafisz.

 2. Avatar
  Gaetano :

  Ta gwiazdka, z taką pompą promowana przez Kaczafiego podczas kampanii do wyborów uzupełniających do Senatu, swoimi słowami i czynami pokazuje swoją polityczną próżnię. Polskiego jeszcze się nie nauczyła dobrze, a bardziej przejmuje się opinią uSSraela niż zdaniem Polaków.

 3. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Może rozwieję wasze wątpliwości na temat p.Anders jeśli ujawnie informacje na temat jej ojca i jego pochodzenia. Generał Anders był półzydem ożenionym z Polką ,miał parkę dzieci ,które zostawił we Włoszech bez środków do zycia. Wziął sobie za żone tancerke ukraińską
  z Kijowa i z nią miał córkę Annę Marię Anders – obecną senator. Nie dziwi więc służalcza postawa tej pani biorąc pod uwage pokrewieństwo z braćmi starszymi w wierze.Zawsze odezwą się korzenie zydowskie w chwilach próby.