Roszady w rządzie Wielkiej Brytanii

Brytyjski premier Boris Johnson dokonał w środę zmian w swoim gabinecie. Zjednoczone Królestwo ma nowego szefa dyplomacji.

Johnson odwołał ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba. Polityk ten pozostanie jednak w rządzie. Otrzymał bowiem resort sprawiedliwości a dodatkowo funkcję wiceministra. Według informacji BBC Raab nie jest jednak zadowolony z przerzucenia go do nowego resortu

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

581 PLN    (2.64%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szefem dyplomacji została w miejsce Raaba dotychczas odpowiadająca za handel międzynarodowy Liz Truss. Była to odpowiedzialna i wymagająca rola w obliczu Brexitu i konieczności budowania nowych ram prawno-instytucjonalnych dla kontaktów handlowych Wielkiej Brytanii. Premier najwyraźniej pozytywnie ocenia dorobek Truss w tym względzie.

Ministerstwo zmieniła także Nadine Dorrie, która przeszła do ministerstwa do spraw cyfryzacji, kultury, mediów i sportu. Dotychczasowy minister do spraw szczepień Nadhim Zahawi będzie od dziś odpowiadać w gabinecie Johnsona za edukację. Natomiast poza rządem znalazł się dotychczasowy minister budownictwa Robert Jenrick, którego zastąpił Michael Gove. Stanowisko kanclerza przejął z rąk tego drugiego Steve Barclay.

Gove poza budownictwem będzie odpowiadał także za samorząd i wspólnoty, co oznacza trudną misję zmierzenia się z narastającymi separatystycznymi roszczeniami władz Szkocji.

Dodatkowo w rządzie pojawił się minister bez teki w osobie Olivera Dowdena, który został też współprzewodniczącym rządzącej Partii Konserwatywnej w miejsce Amandy Milling. W ministerstwie skarbu głównym sekretarzem (trzecia osoba w resorcie) został Simon Clarke.

bbc.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz