Specyficzną wizję opisywania historii drugiej wojny światowej przedstawił w telewizji TVP Info działający w Polsce chasydzki rabin Szalom Ber Stambler.

Rabin Szalom Ber Stambler wystąpił w poniedziałek w programie publicystycznym „Minęła dwudziesta” w telewizji TVP Info. Rozmowa dotyczyła między innymi rozbieżności w ocenie historii drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji Polski, między Polakami a Żydami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Rabin Ber Stambler nazwał obecny spór między Polską a Izraelem w kwestii historii „niepotrzebny kryzysem”. Wzywał do „zachowania ostrożności” w dyskusji o ludobójstwie dokonanym w czasie drugiej wojny światowej.  Twierdził, że niektórzy „przez pomyłkę chyba” piszą i mówią o „polskich obozach koncentracyjnych” przyznając, że powinno to zostać wykluczone. „Wiadomo kto sprawił holocaust […] Jest wiadomo, że to były obozy niemieckie, hitlerowskie” – podkreśli rabin.

Rabin przyznał – „obawiam się, że wiele osób tak naprawdę nie czytało tej ustawy”, choć jednocześnie mówił – „ta ustawa została napisana w taki sposób, że zależy kto to czyta”. Uznał, że – „z pozostałych fragmentów [ustawy] wynika, że jeśli ktoś, będąc w Polsce, będąc zagranicą, powie swoje świadectwo, swoje konkluzje oparte na świadectwie i on powie coś o pojedynczych Polakach, którzy robili źle w czasie wojna to już grozi mu grzywna czy więzienie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Rabin doskonale wie, że ta prawda dotyka jednej i drugiej strony. Jeżeli słyszymy z ust ambasadora Izraela słowa o szmalcownikach, to są słowa prawdziwe. Ale dlaczego ta sama ambasador Izraela, nie powie tu, na polskiej ziemi, gdzie rzeczywiście Niemcy, dokonali strasznej rzezi, nie tylko Niemcy, dlaczego nie powie też o Żydach, którzy byli nie uczciwi i jeden drugiego też sprzedawał” – zapytał prowadzący rozmowę dziennikarz Adrian Klarenbach.

Odpowiadając Ber Stambler uznał, że „pani ambasador jednoznacznie robi bardzo piękne działania na dialog izraelsko-polski”. Rabin przyznał, że „bardzo mi się podobało”, że marszałek Senatu uznał w niedzielę za stosowne rozmawiać o nowelizacji ustawy o IPN, która teraz będzie procedowana przez tę właśnie izbę, z ambasador Izraela.

„Czy w wojnę nie było szmalcowników? Było szmalcowników. Czy nie było sprawiedliwych wśród narodów świata, najwyższa liczba? Było” – mówił z naciskiem Ber Stambler. „Czy byli Żydzi sprzedający Żydów” – zapytał prowadzący rozmowę redaktor. „Nie wiem, to nie przechodzi do żadnej rubryki. To naprawdę, mówiłem panu, mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym bo to wcale nie jest podobne, wcale nie jest podobne” – odpowiedział rabin.

tvp.info/twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Ten rabin nalezy do sekty syjonistycznej Chabab-Lubawicz która posluguje sie Talmudem , jest nieuznawana przez ortodoksyjnych żydów Izraela . Jednak we wszystkich krajach postkomunistycznych mają swoje komórki ideologiczne. Szczególnie zainteeresowani sa terenem Ukrainy gdzie chcą stworzyc Wielką Chazarie ,stąd tak żywo sa zinteresowani zydowskim projektem Międzymorza . Za projektem Międzymorza ostro optuje prezydent Duda wspomagany przez p.Chodakiewicza z USA. Z tego powodu rząd Izraela wspomaga tą sektę i jest zapraszana do telewizji na rozmowy .

 2. zefir
  zefir :

  Ten sympatyczny,jeśli nie komiczny ,chytry rabi Bar Stambler przymila się,świadomie przygłupa rżnie,między wierszami oskarża.Zadaje pytania na które sam sobie odpowiada-to taki narracyjny mośkowy zabieg.Zadziwiające tylko,że ten rabi ambasador Żydów,broni Żydów,którzy okradali i sprzedawali Żydów,z Gestapo współpracowali,ze służbami Adolfa kolaborowali,swym braciom w drodze do niemieckich kominów pomagali.To przecież ochotniczych Żydów niemiecka Rzesza wykorzystywała do łapanek,akcji deportacyjnych,do eskortowania,czy rekwizycji.To żydowska policja -Judischer Ordnungsdienst,tzw odmani,kolaborując z niemieckimi nazistami utrzymywali niemiecki „porządek” w obozach koncentacyjnych,obozach pracy i w gettach.O Sonderkommandach w obozach ,gdzie przymus i grożba śmierci ,nie wspomnę.Rabi szmalcowników nie zdzierży i słusznie.Rabiemu nawet do głowy nie przychodzi,że nauczycielami szmalcowników była lichwa i Żydzi.Tak,tak,panie Stambler,to w mafijnych żydowskich Judenratach,w tzw 13-tce i Żagiewii wszystko się zaczęło.Rabi argumentacji przciw ustawie nie ma,przecież wg niego wartość ustawy zależy od tego kto ją „cita”Rabi rozpływa się w miłości do ambasador Anna Azori,tylko dlatego że jako Żydówka będzie polską Ustawę z polskim Senatem procedować–to jest całe sedno sympatycznego/komicznego rabiego.

 3. Accipiter
  Accipiter :

  Czyli jak Kalemu kuraśc krowe to źle, ale jak Kali ukraść to już dobrze. O pojedyńczych jednostkach, które były zakałami naszego narodu należy mówić. Ale o jugenradach, żydowskiej policji w gettach, żydowscy kapo, Sonderkomando, żydach na Kresach, którzy donosili na Polaków do NKWD, o żydach w strukturach UB, w powojennych sądach, o żydach odpowiedzialnych za mordy i pogromy ludności Polskiej (np. wieś Naliboki, Koniuchy) to należy milczeć bo… No właśnie dlaczego? Bo to robili żydzi, a im wolno, majaprawo mordować swoich lub gojów.
  Ten rabin powinien od razu zostać skrytykowany i potępiony za taki obraz świata.

 4. Gaetano
  Gaetano :

  Brr, obrzydliwy ten chytry rabinek. Wypadało też wspomnieć o tym, jak to żydostwo na naszych Kresach witało Armię Czerwoną i jak skwapliwie donosiło NKWD o co ważniejszych Polakach. Albo o kadrze UB w latach powojennych, którą od 40 do 45% stanowili żydzi. Mosiek doskonale zdaje sobie sprawę z tych faktów, ale nigdy nie powie, bo, jak to ujął: „bo to wcale nie jest podobne”.
  Odnośnie Klarenbacha – nieraz i nie dwa pokazał, że jest w stanie pokazać dobre dziennikarstwo, czemu dał przykład podczas rozmowy z chłopaczyną dworczykiem, a czego nie można absolutnie powiedzieć o tym bęcwale, propagandyście rachoniu.