Według francuskiego przedstawicielstwa przy ONZ, Francja wraz z Polską i trzema innymi państwami europejskimi domaga się zwolnienia przez Rosję trzech zatrzymanych ukraińskich okrętów.

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN cytuje komunikat francuskiego przedstawicielstwa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, na którego stronie internetowej opublikowano wspólne stanowisko Francji, Polski, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii w sprawie ukraińskich okrętów zatrzymanych przez Rosjan. „Stali przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w ramach nieformalnej wymiany poglądów między członkami Rady Bezpieczeństwa, przeprowadzonego z ich inicjatywy w czasie ich wizyty w Pekinie, wyrazili poważne zaniepokojenie w związku z ostatnim zaostrzeniem sytuacji na Morzy Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej” – agencja cytuje tekst komunikatu.

Przedstawiciele pięciu państw unijnych w tym Polski „wezwali Federację Rosyjską do przywrócenia swobody żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej i stanowczo wezwali wszystkie do strony do działania z maksymalną wstrzemięźliwością dla natychmiastowego zmniejszenia zaostrzenia sytuacji”. W ramach tego dyplomaci pięciu państw stawiają Moskwie warunek – „zatrzymani ukraińscy marynarze powinni być uwolnieni, a zajęte okręty zwrócone”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przedstawiciele Polski, Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii zgadzają się, że kwestia eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Morzu Azowskim powinna być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa na jej poniedziałkowym posiedzeniu.

unian.net/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Niech Duda i jego przydupas Szczerski wraz z Błaszczakiem i resztą pisiatej ferajny OSOBIŚCIE upomną się zwrot tych banderowskich kryp Ukraińcom ale Polski niech do tego nie mieszają, bo my wciąż leczymy niezabliźnione rany po ostatniej wojnie.

  2. vader213
    vader213 :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.