Według francuskiego przedstawicielstwa przy ONZ, Francja wraz z Polską i trzema innymi państwami europejskimi domaga się zwolnienia przez Rosję trzech zatrzymanych ukraińskich okrętów.

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN cytuje komunikat francuskiego przedstawicielstwa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, na którego stronie internetowej opublikowano wspólne stanowisko Francji, Polski, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii w sprawie ukraińskich okrętów zatrzymanych przez Rosjan. „Stali przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w ramach nieformalnej wymiany poglądów między członkami Rady Bezpieczeństwa, przeprowadzonego z ich inicjatywy w czasie ich wizyty w Pekinie, wyrazili poważne zaniepokojenie w związku z ostatnim zaostrzeniem sytuacji na Morzy Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej” – agencja cytuje tekst komunikatu.

Przedstawiciele pięciu państw unijnych w tym Polski „wezwali Federację Rosyjską do przywrócenia swobody żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej i stanowczo wezwali wszystkie do strony do działania z maksymalną wstrzemięźliwością dla natychmiastowego zmniejszenia zaostrzenia sytuacji”. W ramach tego dyplomaci pięciu państw stawiają Moskwie warunek – „zatrzymani ukraińscy marynarze powinni być uwolnieni, a zajęte okręty zwrócone”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Przedstawiciele Polski, Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii zgadzają się, że kwestia eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Morzu Azowskim powinna być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa na jej poniedziałkowym posiedzeniu.

unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    vader213 :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.