PiS bierze władzę w kolejnych województwach

Mimo klęski w wielkich miastach PiS zgarnia większość mandatów w kolejnych sejmikach wojewódzkich. Sukces PSL mniejszy niż wskazywały sondażowe wyniki.

Sondaż late poll pracowni Ipsos wskazywał, że w skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich Prawo i Sprawiedliwość otrzymało około 6 punktów procentowych poparcia więcej niż koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Spływające do Państwowej Komisji Wyborczej wyniki wskazują jednak, że sukces partii rządzącej na szczeblu samorządów wojewódzkich może być większy niż wynikało z sondaży.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Partia zabezpieczyła swój stan posiadania na Podkarpaciu. W oficjalnie ogłoszonych wyników można przyjąć, że PiS będzie rządził w województwie podlaskim, gdzie partia rządząca uzyskała 16 mandatów, podczas gdy Koalicja Obywatelska 9, a Polskie Stronnictwo Ludowej 5. PiS pozostanie w opozycji w sejmiku województwa opolskiego gdzie zdobył 10 mandatów, podczas gdy KO 13, Mniejszość Niemiecka 5 a PSL 2.

Niespodziewanie okazało się, że PiS przejmie także władzę w województwie łódzkim, gdzie uzyskało 17 na 33 mandaty, podczas gdy KO tylko 12, a PSL 4. To jednak może być nie ostatnia zdobycz Jarosława Kaczyńskiego. Według cząstkowych wyników wyborów PiS ma szansę na większość także sejmikach województw małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, gdzie ma szansę zdobyć dotychczasowy bastion PSL.

W województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim PiS ma szansę na uchwycenie władzy jeśli porozumie się z Bezpartyjnymi Samorządowcami, którzy uzyskali w tamtejszych sejmikach swoje reprezentacje. Partia rządząca ma także szanse przejąć zarząd województwa śląskiego.

wpolityce.pl/gazeta.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz