Chińczycy otworzyli najdłuższy most na świecie [+VIDEO]

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył oficjalnie we wtorek najdłuższy most morski na świecie łączący Hongkong i Makao z kontynentalnymi Chinami. – pisze agencja AFP.

55-kilometrowy most biegnący nad estuarium Rzeki Perłowej składa się z mostu drogowego oraz podwodnego tunelu.

Ceremonia otwarcia odbyła się w terminalu w chińskim mieście Zhuhai z udziałem urzędników z Makao i Hongkongu. „Ogłaszam most między Hongkongiem, Zhuhai i Makao oficjalnie otwarty” – powiedział prezydent Chin, po czym natychmiast opuścił scenę.

Obecny na ceremonii wicepremier Chin Han Zheng opisał most jako część projektu Delty Rzeki Perłowej – wielkiego węzła gospodarczego skupiającego dziewięć południowochińskich metropolii oraz Makao i Hongkong.

Budowa mostu zaczęła się jeszcze w 2009 roku i miała zakończyć się dwa lata temu. Terminu nie dotrzymano z powodu opóźnień, przekroczenia budżetu, śledztw o korupcję a także z powodu wypadków śmiertelnych przy budowie. Całkowity koszt budowy mostu nie jest znany, lecz według niektórych szacunków wyniósł on ponad 100 mld juanów (14,4 mld dolarów).

Pomimo, że Hongkong w połowie pokrył koszty budowy mostu, jest on w całości terytorium Chin i obowiązują na nim chińskie przepisy drogowe. Co więcej, mieszkańcy Hongkongu będą mogli korzystać z mostu w ograniczonym zakresie, co wzbudzało głosy niezadowolenia w tym specjalnym regionie administracyjnym. Będą oni mogli podróżować samochodem po moście tylko po spełnieniu określonych warunków, np. jeśli będą pracować na pewnych państwowych stanowiskach w kontynentalnych Chinach. Większość ludzi będzie musiała pokonywać most za pomocą autobusów.

Most pozwoli na sześciokrotne skrócenie drogi między Zhuhai a Hongkongiem. Jego krytycy twierdzą, że uzależni on jeszcze bardziej Hongkong od Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny: armia robotników zbudowała węzeł kolejowy w 9 godzin [+VIDEO]

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz