Chińczycy otworzyli najdłuższy most na świecie [+VIDEO]

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył oficjalnie we wtorek najdłuższy most morski na świecie łączący Hongkong i Makao z kontynentalnymi Chinami. – pisze agencja AFP.

55-kilometrowy most biegnący nad estuarium Rzeki Perłowej składa się z mostu drogowego oraz podwodnego tunelu.

Ceremonia otwarcia odbyła się w terminalu w chińskim mieście Zhuhai z udziałem urzędników z Makao i Hongkongu. „Ogłaszam most między Hongkongiem, Zhuhai i Makao oficjalnie otwarty” – powiedział prezydent Chin, po czym natychmiast opuścił scenę.

Obecny na ceremonii wicepremier Chin Han Zheng opisał most jako część projektu Delty Rzeki Perłowej – wielkiego węzła gospodarczego skupiającego dziewięć południowochińskich metropolii oraz Makao i Hongkong.

Budowa mostu zaczęła się jeszcze w 2009 roku i miała zakończyć się dwa lata temu. Terminu nie dotrzymano z powodu opóźnień, przekroczenia budżetu, śledztw o korupcję a także z powodu wypadków śmiertelnych przy budowie. Całkowity koszt budowy mostu nie jest znany, lecz według niektórych szacunków wyniósł on ponad 100 mld juanów (14,4 mld dolarów).

Pomimo, że Hongkong w połowie pokrył koszty budowy mostu, jest on w całości terytorium Chin i obowiązują na nim chińskie przepisy drogowe. Co więcej, mieszkańcy Hongkongu będą mogli korzystać z mostu w ograniczonym zakresie, co wzbudzało głosy niezadowolenia w tym specjalnym regionie administracyjnym. Będą oni mogli podróżować samochodem po moście tylko po spełnieniu określonych warunków, np. jeśli będą pracować na pewnych państwowych stanowiskach w kontynentalnych Chinach. Większość ludzi będzie musiała pokonywać most za pomocą autobusów.

Most pozwoli na sześciokrotne skrócenie drogi między Zhuhai a Hongkongiem. Jego krytycy twierdzą, że uzależni on jeszcze bardziej Hongkong od Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny: armia robotników zbudowała węzeł kolejowy w 9 godzin [+VIDEO]

Kresy.pl / AFP

Chińczycy otworzyli najdłuższy most na świecie [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz