Rosja może ostatecznie przekonać Turcję, że stanowisko Rosji wobec Krymu jest słuszne – powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, przekazała agencja prasowa TASS.

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał, że Rosja jest w stanie przekonać Turcję do swojego stanowiska w stosunku do Krymu.

„Trudno rozstrzygnąć te spory ze stroną ukraińską, ale mamy nadzieję, że nasza konsekwentna linia pozwoli jednak przekonać naszych partnerów tureckich, że ich obecne stanowisko wobec Krymu jest zupełnie błędne” – powiedział rzecznik prezydenta Rosji.

„Jeśli chodzi o negocjacje między prezydentem Erdoganem a prezydentem Zełenskim, to są to dwustronne stosunki między państwami” – zaznaczył rzecznik Kremla.

Pieskow przecząco odpowiedział na pytanie, czy stosunki między Rosją a Turcją w ostatnich tygodniach „ostygły”, zaznaczając, że wręcz przeciwnie, więzi te się rozwijają.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, przemawiając na konferencji prasowej wraz z Zełenskim, Erdogan powiedział, że ma nadzieję, że konflikt zostanie rozwiązany pokojowo w drodze dialogu opartego na zwyczajach dyplomatycznych, zgodnie z prawem międzynarodowym i integralnością terytorialną Ukrainy.

„Mamy nadzieję, że niepokojąca eskalacja obserwowana w ostatnim czasie na polu bitwy jak najszybciej zakończy się, zawieszenie broni będzie kontynuowane, a konflikt zostanie rozwiązany w drodze dialogu na podstawie porozumień mińskich” – powiedział Erdogan. „Jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne w tym celu wsparcie”.

Prezydent Turcji zapewnił też Zełenskiego, że Turcja nie uzna „aneksji Krymu”.

„Opowiadamy się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy. Powtórzyliśmy naszą zasadniczą decyzję o nieuznaniu aneksji Krymu. Powiedzieliśmy, że popieramy ukraińską inicjatywę Platformy Krymskiej, której celem jest konsolidacja społeczności międzynarodowej wokół Krymu. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przyniesie pozytywne rezultaty wszystkim mieszkańcom Krymu, w tym Tatarom krymskim i Ukraińcom”.

Kresy.pl/TASS

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz