Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) we Wrocławiu poinformowało w piątek, że złożyło wniosek do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o ściganie Myrosława Symczycza, byłego członka OUN-UPA o pseudonimie “Krzywonos”, który miał wydać rozkaz wymordowania ludności polskiej we wsi Pistyń w województwie stanisławowskim. 98-letni Symczycz mieszka na Ukrainie, gdzie cieszy się sławą “bohatera” walki narodowowyzwoleńczej; ma tam nawet pomnik wystawiony mu za życia.
SUOZUN opublikowało treść zawiadomienia na swoim profilu na Facebooku. Stowarzyszenie wnioskuje o wznowienie przez GKŚZpNP śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa ludności polskiej w wioskach Pistyń i Trójca.
Stowarzyszenie powołało się na sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne w ubiegłym roku. Są to materiały powojennej sprawy karnej Symczycza, z których ma wynikać, że będąc dowódcą czoty (plutonu) w sotni UPA “Moroza” wydał rozkaz wymordowania polskich mieszkańców wsi Pistyń w powiecie kosowskim województwa stanisławowskiego. “Krzywonos” jednocześnie zagroził swoim ludziom śmiercią w razie okazywania miłosierdzia. Według jednego z dokumentów Symczycz osobiście brał udział w mordowaniu rodziny Iwanickich. SUOZUN nie podaje, kiedy doszło do opisywanego napadu.
Z doniesienia SUOZUN wynika, że Myrosławowi Symczyczowi przypisuje się też odpowiedzialność na napad z 23 października 1944 roku na wieś Trójca (pow. śniatyński w woj. stanisławowskim), oddalonej od Pistynia o około 10 km, w którym UPA zabiła 64 Polaków, 14 Ukraińców i jednego Rosjanina.
O materiałach obciążających Symczycza pisał jeszcze 13 stycznia br. na Facebooku Eduard Dolinski, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego. “Symczycz został dwukrotnie skazany za zabójstwo ludności cywilnej i zbrodnie wojenne. Na niepodległej Ukrainie uznano to za wystarczający powód do nadania mu Orderu Wolności (Poroszenko) i Orderu Zasługi (Juszczenko) oraz nadania mu tytułu honorowego obywatela Lwowa i Kołomyi” – pisał Dolinski. Żydowski działacz wskazał, że w 2017 roku sąd w Kosowie zrehabilitował “Krzywonosa”, który kilkadziesiąt lat spędził w więzieniach w ZSRR.
W 2008 roku w Kołomyi postawiono pomnik Myrosława Symczycza.
Pion śledczy IPN (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu) do 2012 roku prowadził śledztwa w sprawie ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na terenie powiatów śniatyńskiego i kosowskiego, w tym w sprawie zbrodni w Trójcy. Oba śledztwa umorzono w latach 2015-2016 z powodu niewykrycia sprawców.
CZYTAJ TAKŻE: Pion śledczy IPN chce wydania Polsce ukraińskiego zbrodniarza Michaela K.
Kresy.pl
Może być niezły ubaw z obserwowania uników tej Głównej Komisji Scigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.